

Літо — особливий період для товарного бізнесу. Попит змінюється, аудиторія стає менш активною, а конкуренція за «смачні» офери лише зростає. Додайте сюди оновлені ліміти Нової пошти, збої в трафіку та нестабільну платоспроможність — і отримаєте той самий виклик, через який легко по-справжньому розгубитись.
Проте адаптуватись до сезону та динамічного контексту можна. Про це ми і поговорили з Максимом Шечковим — бізнесменом, автором популярного телеграм-каналу і досвідченим експертом. Його спостереження та відповіді стануть у пригоді не тільки досвідченим спеціалістам, але й новачкам, що бажають зрозуміти, чи варто заходити в нішу саме зараз.
Максим «Контора22» Шечков створив найбільший чат товарщиків, розповідає правду про товарний бізнес і всі його підводні камені. Має власний склад і команду.
Як довго ви працюєте у цій сфері? Який досвід мали, перш ніж сфокусуватися на товарці?
З початку повномасштабного вторгнення. До цього був просто найманим працівником, потім побудував офлайн-бізнес з партнером (швейна майстерня), після чого продав свою частину і повністю сфокусувався на товарці та блозі. Продаємо тільки на території України.
Особистий шлях Максима — приклад того, як зміну професійного вектору можна здійснити у складний період і водночас вдало натрапити на правильну нішу. Український ринок, попри обмеження, залишається життєздатним і дозволяє будувати системний бізнес, якщо працювати на перспективу.
Товарка — ринок чутливий до змін. У ньому ритм часто задає не лише реклама, а й зовнішні обставини: від курсу долара до погоди. Та все ж багато гравців орієнтуються саме на сезонність — зміну попиту відповідно до пори року.
На вашу думку, наскільки великою є роль сезонності в товарці? У цій сфері пора року для просування грає більшу роль, ніж в інших?
Сезонність тут впливає тільки на категорію товарів, яку намагаються просувати більшість. Наразі більшу роль на всіх продажах (як сезонних товарів, так і «постійних») відіграють загальні події, які відбуваються у світі. Якщо розглядати саме Україну, платоспроможність аудиторії поступово падає.
Попри загальний спад купівельної спроможності, літо — це все ще шанс для певних категорій «вистрілити».
На які товарні офери у літній час суттєво зростає попит?
Значно зростає попит на товари для саду і городу, по типу різноманітних саджанців, добрив, а також систем поливу і тому подібного. Окрім цього, добре заходять різноманітні вентилятори, але їх продажі сильно залежать від погодних умов. Наразі ми більше фокусуємось на «постійних» товарах, які не залежать від сезону і мають меншу конкуренцію.
Останні зміни від Нової пошти стали серйозною темою для обговорення серед товарщиків. З 1 червня 2025 року компанія обмежила обсяги грошових переказів без офіційної реєстрації, цим самим фактично закривши багатьом шлях до «сірого» старту. Нові правила зачепили насамперед новачків, але мають наслідки і для досвідчених гравців.
Як зміна лімітів на Новій пошті відобразиться на товарці?
Новачкам зайти в товарку стане важче: якщо ви раніше могли на себе відправити товару на суму накладеного платежу до 300 000 грн на квартал, то зараз це 30 000 грн на місяць — і не більше 5 відправок. І навіть така активність може викликати питання у податкової.
Що у такому разі робити новачкам?
Зараз для новачків вихід — це працювати через дроп-платформи, але там є обмеження у виборі товару і часто неконкурентна ціна. Ну а відкривати ФОП на початку — таке собі, адже більшість людей не готова працювати і намагається сюди зайти за легкими грошима, а при перших невдачах — тікають в інші напрямки.
Зміни в попиті логічно тягнуть за собою і зміни в поведінці трафіку. З’являються нові джерела, а старі поводяться непередбачувано. Розбираємось, чи справді варто перебудовувати свою рекламну стратегію під сезон.
Які джерела порадили б обрати для просування товарки зараз?
Хочу сказати, що зараз з’явилось нове джерело трафіку — це TikTok Ads. При відкритті трафіку на Україну були дуже файні результати. В моменті ми отримували ліди по 3 грн — це просто космос, я подібного ніколи не бачив. Але наразі вже більшість почала заходити ще й туди, тому ціна за результат значно виросла і зрівнялась плюс-мінус з Facebook.
TikTok Ads справді стали свіжим ковтком повітря для ринку — особливо у фазі запуску на українське ГЕО. Але, як завжди, ефект новизни дещо вичерпався.
Коли змінюється сезон — змінюється і настрій у стрічках соцмереж. Користувачі очікують інші кольори, образи, меседжі. Але чи обов’язково це враховувати при запуску — ми поцікавились у Максима.
Як би порадили адаптувати крео/ленди під літній сезон? Чи обов’язково додавати «літнього» вайбу в кольорах, текстах, тригерах?
Думаю, ні. Тут якщо запускаєш сезонні товари, то літній вайб і так буде, бо демонструється саме літній товар і відображається його робота та переваги.
Літо — пора відпусток. Чи відчувається це на рівні конверту/апруву? Якщо так, як з цим боротись?
У наші часи літо — це пора відпусток переважно для жінок. Багато чоловіків сидить вдома або на фронті, а це теж доволі великий пласт потенційних покупців. Загалом до цієї ситуації якось плавно перейшли, тому різкого перепаду я не помітив. Звичайно, загалом працювати стало важче. Ще й Facebook періодично вставляє палки в колеса — перепадами дає конверт (сьогодні є ліди, завтра немає). Але шукаємо нові підходи і адаптуємось до цих умов.
Трафік не завжди передбачуваний — і не лише через сезон. Змінюються алгоритми Facebook, аудиторія не так активно відповідає на ті ж самі оголошення, люди відкладають покупки або губляться в інформаційному шумі. У таких умовах ключовим стає постійний пошук нових підходів і готовність до «гойдалок».
Можете поділитися цікавим кейсом просування «літнього» оферу?
Цікавий кейс — це подвійний вентилятор в авто, який працює від прикурювача. Добрий товар як по якості, так і по ціні. Особливо минулого літа, коли конкуренція в ньому була мінімальна і без демпінгу. Несе актуальне рішення, адже у багатьох в авто немає кондиціонеру або він просто не працює. Та й зараз люди переважно купують товари не для розваг, а для рішення певних повсякденних питань.
Цей кейс чітко ілюструє головне: продаються не «товари», а рішення проблеми. Наявність попиту, розумна ціна, низька конкуренція — і ось він, хіт сезону. Якщо додати сюди ще вдалий креатив — отримаєте офер, який можна вдало масштабувати.
Звісно, не кожен старт буває вдалим. А новачки найчастіше стикаються з одним і тим самим набором помилок.
Яка, на вашу думку, найбільша помилка новачків, які хочуть «увірватися в товарку» в літній сезон?
Загалом помилка новачків у тому, що вони очікують тут легкого заробітку і вважають, що продадуть будь-що. Якщо ви приходите в це направлення, то будьте готові до невдалих тестів на початку (це, мабуть, одна із основних проблем більшості новачків), також обов’язково рахуйте математику, не залазьте в задемплені офери, робіть унікальні креативи, які у всій красі демонструють переваги товару і не зупиняйтесь після невдалих спроб, адже це тут — норма!
У товарці, як і в будь-якому іншому бізнесі, немає стабільного ґрунту. Особливо в умовах українського ринку. Але є те, що справді працює: адаптивність, розуміння процесів і вміння робити висновки з помилок.
Останнє редагування: 04.07.2025