Чорна пʼятниця: як збільшити профіт на товарці
Чорна п'ятниця — подія, на яку чекають мільйони людей по всьому світу: і завзяті шопоголіки, і люди, які не схильні до імпульсивних покупок. В арбітражі трафіка кампанії з масовими розпродажами та знижками мають свої особливості — залежно від ГЕО, офера та популярності Чорної пʼятниці як явища у конкретному регіоні. У статті розповімо про стратегії просування, дієві меседжі в креативах, а також помилки, яких слід уникати арбітражникам.
Феномен Чорної п'ятниці та її розповсюдження в різних ГЕО
Своє коріння Чорна п'ятниця бере у Штатах. Сам термін “black friday” виник у Філадельфії — так називали великі затори на дорогах у п'ятницю після Дня подяки. Сьогодні трактування цього терміну має позитивний відтінок, адже очікується, що багато продавців цього дня “вийдуть у плюс”.
Спочатку Чорна п'ятниця в США була у форматі національного розпродажу – так склади звільняли для різдвяних товарів. Поступово подія стала виходити за межі Америки і згодом набула світового масштабу. Азарт і бажання людей купити товар зі знижкою, урвати дефіцитні пропозиції змушує їх чекати дня Х (п'ятниця після Дня подяки). Для маркетологів і вебмайстрів з'являється ще одна можливість використати підвищену купівельну спроможність при зливі на офери.
І хоча спочатку Black Friday була одноденною подією, за останнє десятиліття вона перетворилася на справжній марафон покупок, що триває кілька днів, а то й тижнів. Щоб розуміти масштаби Чорної п'ятниці, пропонуємо познайомитися з цифрами.
Нижче — дані порталу GRAMMAR.BLACKFRIDAY за 2023 рік:
- онлайн-покупки: 90,6 млн людей здійснили покупки в Інтернеті;
- офлайн-покупки: 76,2 млн покупців відвідали магазини;
- обсяг онлайн-продажу досяг 9,8 млрд доларів США;
- повторні покупки: кількість повторних покупок зросла на 180%;
- у середньому покупці витрачали 875$.
І трохи даних про поведінку споживачів під час розпродажів Чорної п'ятниці та Кібертижня:
- 49% споживачів витратили гроші на одяг та аксесуари;
- 95% споживачів придбали святкові товари під час Кібертижня та Чорної п'ятниці.
- близько 31% покупців витратили гроші на іграшки, а 25% — на подарункові картки.
- 23% споживачів придбали книги, відеоігри та інші товари, а ще 23% — витратили гроші на засоби особистої гігієни.
Ще трохи цікавої статистики: у Чорну п'ятницю 2022 року було відправлено 141 млн рекламних листів. Для порівняння: близько 118 млн було відправлено напередодні Кіберпонеділка та 88 млн — перед Днем подяки.
Чорна п'ятниця, звичайно, взяла у “полон знижок” всю планету, але у кожного ГЕО є свої особливості. Подивимося на “лідерів” і “аутсайдерів” цього марафону.
Відомо, що середній американець витрачає 485$ у період Чорної пʼятниці. На другому місці Канада — 430$ на людину, далі йде Великобританія з витратами у розмірі 397$. Країни з найнижчими витратами в період Black Friday — Нігерія, Казахстан, Пакистан, де готові віддати 61, 58 та 35$ відповідно.
Популярність Чорної п'ятниці пояснюється й тим, що 74% покупців не люблять черг у магазинах, тоже надають перевагу покупкам онлайн. Найбільше очікування та відповідних інтернет-пошуків, звісно, в США. Далі за рейтингом: Німеччина, Бразилія, Великобританія, Іспанія, Канада, Франція, Нідерланди, Польща, Австралія, Італія та Індія.
Як поводять себе жителі різних країн у період Чорної п'ятниці:
- у Штатах аудиторію найбільш приваблює безкоштовна доставка;
- і покупців, і продавців у Канаді найбільше турбують своєчасна доставка, вартість товару, обмеження у виборі або ж відсутність певних товарів;
- німці найчастіше замовляють електроніку;
- у Великобританії в топі iPhone, ігрові системи та телевізори Panasonic;
- понад 50% іспанців “полюють” у цей день за одягом, взуттям та аксесуарами;
- половина користувачів з Бразилії готові до онлайн-покупок, і штовхає їх на це любов до футболу — більшість опитаних готові придбати товари, пов'язані з цим спортом.
Які вертикалі вигідно просувати в період Чорної п'ятниці
Практика показує, що Black Friday — вдалий сезон для e-commerce, гемблінга, бетинга, свіпстейків, нутри, та фінансів.
Товарка
У цей період найбільш затребуваною нішою стає категорія e-commerce, що охоплює широкий спектр товарів: одяг, взуття, іграшки, спортивний інвентар, товари для дому, електроніка. Остання в цей час набуває особливої популярності. Покупці з різних регіонів готові інвестувати значні суми у гаджети, які давно хотіли придбати. Головне — переконати їх, що товар продається зі знижкою, а сам офер унікальний і наявний в обмеженій кількості.
Гемблінг і бетинг
Багато людей вірять, що в дні Чорної п'ятниці доля їм посміхнеться. Цим пояснюється збільшення кількості учасників ставок, онлайн-казино, особливо в перші дні розпродажів. При цьому більшість сприймає втрату як неминучу частину свята, вважаючи, що головне — розвага. Порада вебмайстрам: адаптувати свої лендинги в цій ніші, щоб вони відповідали атмосфері Чорної п'ятниці.
Нутра
Попит на товари для краси та здоров'я залишається одним із найстійкіших на ринку. Зростання інтересу до таких пропозицій пояснюється насамперед актуальністю потреб та прагненням швидко їх задовольнити. Привабливі знижки та додаткові бонуси, які пропонуються в період розпродажів, стають потужним тригером для покупців швидше прийняти рішення.
Свіпстейки
Як і раніше, покупці прагнуть отримати найбільшу вигоду за умови мінімальних витрат. Розіграші в цьому контексті особливо популярні. Гарним способом для привернення уваги стає акцент на подарунках, пов'язаних з розпродажами на популярних маркетплейсах. Основним призом зазвичай стає подарунковий сертифікат, що стимулює до наступних покупок.
Фінанси
В умовах масового ажіотажу навколо розпродажів виникає логічне питання: звідки взяти гроші на ці покупки? Тут на допомогу приходять фінансові офери, які дозволяють швидко отримати необхідну суму. При цьому прив'язка до конкретної події не так важлива, оскільки інтерес до фінансових послуг зберігається стабільно, незалежно від актуальних інфоприводів.
Адалт
Ця категорія теж користується популярністю у буржі під час Black Friday. Люди очікують, що у них буде достатньо вільного часу через свята. Ті, хто не планує проводити час на шопінгу, швидше за все, шукатимуть альтернативні способи розважитися вдома. До того ж, багато людей у період свят відчувають самотність, що сприяє підвищеному інтересу до пропозицій у цій вертикалі, а отже — додатковий попит на відповідні послуги та товари.
Стратегії просування товарки на Чорну пʼятницю
У період Чорної п'ятниці люди намагаються заздалегідь купувати новорічні подарунки, а також замовляють широкий асортимент товарів, включаючи одяг, взуття, аксесуари, іграшки, електроніку, продукти для здоров'я та краси, товари для дому, їжу та напої, а також все необхідне для подорожей та дозвілля.
Часто купують техніку, на яку зазвичай не вистачає коштів або яку можна купити значно дешевше завдяки знижкам. Серед популярних брендів — PlayStation, Apple, Dyson. Популярністю також користуються ювелірні прикраси, послуги салонів краси та фітнес-клубів, автотовари, відеоігри, програмне забезпечення, БАДи тощо.
Покупці по всьому світу активно використовують пошуковики та соцмережі, щоб знайти бажаний товар.
У цей час також спостерігається високий відгук на SMS та email-розсилки. Згідно з дослідженнями, згадка про “Чорну п'ятницю” в темі листа може збільшити залученість і CTR на 64%.
Push-поідомлення стали значно популярніші в періоди розпродажів, як-от Чорна п'ятниця. Цей формат ідеально підходить для користувачів смартфонів, які надають перевагу онлайн-покупкам. Важливо, аби тексти були максимально короткими, яскравими і легко запам'ятовувалися.
Зарекомендували себе як ефективні і Pop-up, особливо якщо пропозиція відповідає інтересам ЦА. Спливаючі оголошення зазвичай показують хороші результати конверсії.
Увагу привертає нативна реклама, що інтегрується в контент, робить його менш навʼязливим у порівнянні з традиційними банерами. У період Чорної п'ятниці, коли конкуренція за увагу користувачів є особливо високою, такий підхід може стати потужним інструментом для залучення цільового трафіку.
Далі кілька прийомів для ефективного просування оферу:
- Огляд на товари в соцмережах або блозі. Зберіть повну інформацію про товар, з відгуками реальних покупців, які вже протестували його. Додайте це в пост/статтю.
- Підготуйте цільові сторінки. Заздалегідь розробіть і налаштуйте цільові сторінки, щоб вони були повністю готові до старту розпродажів. Оптимізуйте текст, додайте заклики до дії та ретельно спрогнозуйте шлях користувача до покупки, усунувши можливі перешкоди. Не завадить таймер зворотного відліку, щоб користувачі точно знали, коли закінчиться дія знижки.
- Створіть базу поштових адрес для email-розсилок. Розташуйте форми для підписки на email-розсилки на цільових сторінках. Так ви отримаєте контакти тих, хто зацікавлений в офері та хоче першим дізнатися про старт розпродажу. Важливо, або користувачі отримували листи не лише в день Х. Налаштуйте проміжні розсилки: усі, хто залишить свій email, мають одразу отримати лист із підтвердженням підписки та певним бонусом чи корисною інформацією. У процесі можна пропонувати лід-магніт — щось цінне і безкоштовне замість email. Це може бути знижка або бонус при підписці.
- Запускайте рекламні кампанії заздалегідь. Навколо пропозиції має бути ажіотаж ще до початку розпродажу. Почніть рекламувати продукт до старту акції та продовжуйте у день події.
- Не забувайте про Кіберпонеділок. Продовжуйте активно залучати покупців за допомогою реклами з оновленими креативами, розсилками тощо. Зазвичай це останній день розпродажів, коли люди можуть ще встигнути придбати товар за вигідною ціною, тому варто посилювати рекламну активність.
При налаштуванні РК треба враховувати кілька факторів:
- тривалість кампанії — не припиняйте кампанію на час розпродажу (користувачі шукають цікаві пропозиції протягом усієї Чорної п'ятниці, а не лише у певні дні);
- навантаження на цільову сторінку — під час розпродажів кількість відвідувачів на лендингах значно збільшується;
- таргетинг на мобільні пристрої — на них припадає близько 58% трафіку напередодні розпродажу;
- збільшення рекламного бюджету — у період розпродажів конкуренція за увагу покупців значно зростає, тож не жалійте грошей.
Поради для ефективних креативів
Креатив у період Чорної п'ятниці має особливе значення через високу активність продавців. Тому варто сильно постаратися, аби виділитися на фоні конкурентів. Нижче даємо кілька рекомендацій, що стануть у нагоді.
Яскраві заголовки. Короткі, влучні фрази, що миттєво привертають увагу: “Знижки до 80%!” або “Пропозиція діє лише один день!”. Заголовки мають легко запам'ятовуватися та викликати бажання дізнатися більше.
Чіткість пропозиції. Дайте зрозуміти, що саме пропонуєте: знижки, акції або спеціальні пропозиції. Зробіть акцент на вигоді для покупця, наголошуючи, як вони можуть заощадити чи отримати ексклюзивні переваги.
Терміновість. Елемент невідкладності пропозиції та важкодоступності товару в оголошенні спонукає до швидкої дії без довгих роздумів: фрази на кшталт «Тільки сьогодні!» або «Кількість обмежена!».
Візуальна складова: використовуйте яскраві, привабливі зображення товарів, що відображають їхні основні плюси. Якісний візуал посилить інтерес до продукту.
Емоційний відгук. Створюйте контент, який викликає емоцію. Зверніть увагу, як той чи інший товар може покращити життя покупця, позбавити від болю і зайвих проблем.
Крео можуть подаватися у вигляді статичних зображень, відео або гіфок. Треба орієнтуватися на такі чинники:
- вимоги майданчика, де буде розміщено креатив;
- вимоги рекламодавця чи партнерки.
В крео можна використовувати зображення:
- таймера;
- руху, бігу;
- вогню або вибуху — вибухові знижки, або знижки, що згорають;
- палітру яскравих кольорів і відтінків — з розпродажем асоціюються золотий, срібний, жовтий, червоний, чорний, помаранчевий;
- обличчя з яскравими емоціями.
Помилки, яких слід уникати
Новачкові в арбітражі треба знати про ключові моменти, аби не допустити грубих помилок і не злити бюджет.
Пізнє планування РК – ризик №1
Навіть якщо до Чорної п'ятниці ще багато часу, важливо заздалегідь знайти кращі пропозиції та складати список привабливих оферів. Не запізніться: починайте щонайменше за тиждень до початку розпродажу. Запуск реклами в дні самої Black Friday може забрати чимало ресурсів через високе завантаження та можливі затримки в процесі затвердження від платформи. Крім того, масовий наплив рекламних заявок у цей період може спричинити збої. Заздалегідь сплановані кампанії дадуть багато часу для усунення будь-яких помилок і ви запустите РК без втрат ефективності.
Розподіл бюджету
У період Чорної п'ятниці конкуренція в онлайн-шопінгу досягає піку, і для збереження залученості лідів необхідно збільшувати рекламний бюджет. Як показує дослідження, у Чорну пʼятницю 2022 року витрати на платну пошукову рекламу зросли на 160%, а в соціальних мережах — на 76%. Попереджаємо, що вартість реклами почне зростати за два тижні до початку розпродажу: до дня Х ця цифра може збільшитися на 50%. А вже у день старту розпродажу ціни можуть підскочити майже вдвічі.
Відсутність аналізу старих кампаній
Якщо вебмайстер вже мав справу з РК для Чорної п'ятниці, то слід провести ретельний аналіз попереднього досвіду і визначити ефективні кампанії. Мета — зрозуміти, які офери і чому саме краще конвертили, які креативи були успішними, які тригери використовували в тексті.
Висновок
Чорній п'ятниці радіють не лише покупці, а й арбітражники, адже ця подія світового масштабу дає можливості для ще більшого заробітку. Для успішної кампанії варто потурбуватися про неї заздалегідь: підготувати аудиторію, використовувати правильні та відповідні до Black Friday елементи в креативах, грамотно збільшувати бюджет і, звісно, вміти аналізувати попередні кампанії та оптимізовувати стратегію.
Останнє редагування: 25.11.2024