

У цій статті ми розповідаємо про види криптогаманців, досліджуємо їхні особливості, переваги та недоліки. Також даємо експертні поради щодо ефективного розподілення криптовалютних активів між різними типами гаманців.
Все частіше сучасна людина використовує цифрові активи для інвестицій, купівлі або просто збереження своїх заощаджень. І для новачків завжди актуальне питання: де і як правильно зберігати криптовалюту? Найочевидніша відповідь — криптовалютний гаманець.
Криптовалютний гаманець — це програма/додаток, що дозволяє отримувати, зберігати і відправляти цифрову валюту. При цьому криптовалюта насправді зберігається не в криптогаманці, а знаходиться в блокчейні — децентралізованій системі, що являє собою ланцюг блоків із даними про всі транзакції.
Криптогаманець має два ключа:
Відкритий (публічний) ключ — “адреса” користувача на блокчейні, набір літер і цифр, які можна легко передати, аналогічно номеру банківського рахунку. Використовується для отримання криптовалюти від інших користувачів.
Закритий (приватний) ключ — секретна комбінація, що надає повноцінний доступ до криптоактивів гаманця (умовно — пін-код банківської картки). Відповідно, зберігати ключ треба в захищеному місці і в жодному разі не повідомляти іншим.
Якщо ви раптом втратили приватний ключ, для відновлення доступу знадобиться сід-фраза. Її створюють ще на етапі налаштування криптогаманця. Сід-фраза являє собою рандомну послідовність з 12, 18 або 24 слів. Якщо приватний ключ дає доступ до конкретної адреси монети, то сід-фраза дозволяє контролювати всі адреси монет, згенерованих в криптогаманці. У випадку втрати ключа і сід-фрази користувач не зможе повернути доступ до активів.
Існують різні види криптогаманців. Так, за типом управління вони бувають централізованими і децентралізованими, за взаємодією з блокчейном — товстими і тонкими, за підключенням до мережі — гарячими та холодними. Розглянемо три основні групи, за якими розрізняють криптогаманці.
Такі гаманці працюють онлайн, тож вимагають підключення до інтернету. Користуватися ними можна з різних пристроїв (комп'ютер, ноутбук, планшет чи смартфон) — мобільні гаманці завантажуються у вигляді додатку, а веб-версії доступної в браузері будь-якого пристрою. Це оптимальний варіант, коли йдеться про невеликі гроші.
Переваги:
Недоліки:
Кошти в таких криптогаманцях зберігаються “холодним” методом (без постійного доступу до мережі). Фізичним пристроєм може служити USB-накопичувач. Цей вид криптогаманця часто використовують для довготривалого зберігання криптовалюти.
Переваги:
Недоліки:
Цей варіант криптогаманця залучає “третю сторону” — місце, де зберігаються приватні ключі користувача. Зазвичай ним виступає біржа — платформа, де можна торгувати цифровими валютами. Цей варіант зручний, коли йдеться про щоденні криптовалютні операції. Для використання кастодіального гаманця та законного зберігання активів користувач має пройти відповідну ідентифікацію. Для цього він завантажує свої персональні дані: ID, ПІБ, дату народження, адресу електронної пошти та номер телефону.
Переваги:
Недоліки:
У своєму рішенні про те, де зберігати криптовалюту, користувач має керуватися такими важливими критеріями, як безпека, сумісність, зручність і контроль.
Особливий акцент робимо на безпеці. Зберігання великих коштів в онлайн-сервісах або в гарячих гаманцях — це, звісно, можливість зручно та швидко здійснювати операції, але водночас і ризики крадіжок. Вихід є: для оперативних витрат невелику частину грошей краще зберігати в гарячому криптогаманці, а решту покласти на холодний гаманець, що не підключений до мережі.
Кастодіальні гаманці вимагають всебічної перевірки. Надійність біржі гарантують професійна служба безпеки, сувора процедура верифікації KYC (Know Your Customer), доступність інформації щодо зберігання активів, а також високий рівень довіри від користувачів. При цьому саме такий вид криптогаманця виграє своєю зручністю та доступністю. І не забуваємо озброїтися двофакторною аутентифікацією. Що ж до контролю, то тут перевага у програмних і апаратних гаманців — користувач сам розпоряджається приватними ключами, в той час, як біржі беруть їхнє збереження на себе.
Враховуючи різноманіття криптовалют на ринку, переконайтеся, що ваш гаманець підтримує той чи інший токен і можливість виведення монет.
І ще кілька важливих порад:
Криптовалютні гаманці стали необхідним інструментом у використанні цифрових валют. Вони дозволяють користувачам виконувати всі необхідні фінансові операції – збереження, відправлення, отримання коштів. Як і з будь-яким електронним продуктом, у виборі криптогаманця слід орієнтуватися на його репутацію, безпеку та доступність у використанні.
Останнє редагування: 02.08.2024