Що таке ROI в арбітражі: формула та приклад розрахунку
Для кожного арбітражника важливо орієнтуватися на рекламні показники і витрати. Одна з необхідних метрик для розуміння ефективності кампанії — ROI, або іншими словами — коефіцієнт рентабельності інвестицій. У статті ми не тільки розкажемо, як порахувати ROI за допомогою формули, а й порівняємо його з іншими показниками в бізнесі і дамо поради щодо підвищення ROI.
Що таке ROI?
Для того, щоб дати вичерпну відповідь на питання, що таке ROI, розшифруємо абревіатуру. ROI — Return On Investment, що перекладається з англійської як повернення вкладених коштів (інвестицій). Цей коефіцієнт дає зрозуміти, наскільки прибуткові інвестиції в рекламну кампанію (чи навпаки збиткові). Рентабельність виражається у відсотках. При цьому позитивні значення не мають меж, а от найбільший мінус — 100%.
Помилково думати, що розрахувати ROI достатньо за результатами проведеної рекламної кампанії. Як тільки почали зливати трафік, моніторте рентабельність вкладень, адже цей показник якнайкраще показує ефективність справ у бізнесі. І вже на основі отриманих розрахунків можна приймати рішення щодо подальших кроків, зокрема і радикальних, таких як припинення рекламної кампанії.
Формула ROI
Проста формула ROI дозволяє швидко розрахувати рентабельність інвестиції у бізнесі. Необхідно мати лише два показники:
- сума вкладень (всі витрати на рекламну кампанію, зокрема й оплата інструментарію — проксі, акаунти, антидетект-браузери, трекери, spy-сервіси тощо);
- прибуток від рекламної кампанії, що актуальний на даний момент (баланс в ПП, винагорода за офер).
Таким чином отримуємо формулу:
ROI (%) = (Прибуток – вкладення) / Вкладення * 100%
Приклад розрахунку ROI
Маючи формулу ROI, покажемо принцип розрахунку рентабельності інвестицій на прикладі. Скажімо, ви закупили трафік для Facebook на 1000$ і отримали прибуток у розмірі 1500$. Розділяємо чистий прибуток на вартість вкладень і помножуємо отриману цифру на 100%:
ROI = (1500$ – 1000$) / 1000$ * 100% = 50%
У результаті маємо: кожен долар, вкладений арбітражником, приніс $1,5.
ROI, ROMI, ROAS — в чому відмінність показників
Окрім ROI, ефективність інвестицій у бізнесі демонструють також інші показники. Мова піде про ROMI та ROAS. Різниця стосується суми витрат, що використовуються при розрахунках.
ROI — рентабельність інвестицій у цілому, тобто враховуються всі витрати: на рекламу, зарплати співробітникам, доменне ім'я тощо.
ROMI — показник окупності рекламних інвестицій. Йдеться лише про ті витрати й суму коштів, які пішли на просування продукту: SEO-оптимізацію, контекстну рекламу, email-розсилки тощо. Так можна оцінити ефективність різних каналів просування кампанії. ROMI служить дороговказом для подальшої оптимізації рекламної стратегії, інвестицій і витрат.
Формула розрахунку ROMI:
ROMI = (Дохід – Маркетингові витрати) / Маркетингові витрати * 100%
Якщо ROMI більш як 100% — не факт, що реклама прибуткова, оскільки не беруться до уваги всі витрати на товар чи послугу.
ROAS, своєю чергою, є показником рентабельності витрат на рекламу. На відміну від ROMI, враховує лише інвестиції в конкретний рекламний канал, у той час, як ROMI — на весь маркетинг.
Формула розрахунку ROAS:
ROAS = Дохід від реклами / Витрати на рекламу * 100%
ROAS менше або дорівнює 100% — прибуток відсутній.
Нюанси і труднощі при розрахунку ROI
Вище вже зазначали, що не варто сприймати показник ROI як єдину оцінку в бізнесі. Ця метрика має певні обмеження та нюанси.
- Не видно точного джерела прибутку. Якщо в маркетинговій кампанії задіяні банери, поштові розсилки, оголошення в соцмережах, то дізнатися, що саме з цього приносить ліди вкрай складно. Вебмайстер отримає загальний результат маркетингових рішень.
- Чинники впливу. Рентабельність інвестицій у бізнес визначається не лише маркетинговою стратегією, а й іншими факторами, як-от якість і вартість оферу, рівень сервісу. Припустимо, рекламна кампанія має привести 1000 покупців, але є труднощі з наданням послуги або реалізацією товару, тож здійснити продаж неможливо, тож в результаті ви маєте низький показник.
- Фактор часу. У формулі ROI він не враховується. Наприклад, інвестиції в рекламу на Facebook склали 500$ і через місяць принесли $1000, а 500$ вкладень у Telegram принесли той самий прибуток через 2 тижні. Рентабельність однакова, але швидше дохід отримали з месенджера.
- Контекст вирішує. Високий показник ROI можна отримати внаслідок ризикованих інвестицій, і є ймовірність втратити щось в майбутньому. При цьому незадовільний показник ROI може вказувати на низький ризик, а отже, не вважається однозначно невдачею.
- Треба постійно стежити за показниками ROI. Скажімо, рекламну кампанію запустили в березні, а ліди прийшли лише в червні. Враховуйте той факт, що трафік може прийти і після призупинення реклами. Порада: оберіть періодичність, з якою будете перевіряти рентабельність інвестицій.
Як підвищити ROI?
Для збільшення рентабельності інвестицій необхідно насамперед провести оптимізацію витрат на маркетинг.
- Проаналізуйте всі складові рекламної кампанії, щоб зрозуміти, де саме можна заощадити.
- Оцініть рентабельність інвестицій не в сумі, а з кожного каналу окремо. Так можна виокремити джерела трафіку, які забезпечують найбільший профіт. У цьому допоможуть інструменти веб-аналітики. За необхідності вимкніть збиткові канали.
- Експериментуйте з креативами. Розробіть принципово різні оголошення. У межах тестового бюджету аналізуйте прибутковість маркетингових кампаній. Ті, що не виправдали себе, вимикайте.
- Ретельно вивчайте маркетингову статистику. Google Analytics дає можливість виміряти коефіцієнт конверсії для різних цільових аудиторій та пристроїв.
- Практична порада: лендинг має відповідати тексту рекламного оголошення, інакше ви заплатите за клік, а продажу не буде — користувач закриє сторінку і втратить довіру.
Висновок
В арбітражі трафіку потрібно вміти оцінювати ефективність інвестицій у маркетинг. Важливий показник такої рентабельності — ROI. Його влід інтерпретувати, враховуючи контекст мети бізнесу та певної кампанії. При цьому метрика не може працювати у відриві від інших показників на кшталт ROMI, ROAS та інших. Враховуючи нюанси в розрахунках, можна підвищити ROI та використовувати успішну стратегію в наступних рекламних кампаніях.
Останнє редагування: 14.08.2024