5 Червня, 2023

Тіньовий бан в соцмережах: що це таке і як його уникнути?

Опубліковано: 05.06.2023

Контент — це потужна зброя кожного користувача в соціальних мережах, а для бізнесу й маркетингових задач — тим паче. Будь-які обмеження, цензура, блокування знижують активність та впливають на репутацію. Це стосується і тіньового бану, правила дії якого залишаються для багатьох незрозумілими. У цьому матеріалі розкриємо карти: пояснимо, що таке тіньовий бан, які причини цього явища і як з ним боротися. 

Що таке тіньовий бан

Тіньовий бан (англ. “shadowban”, “hellban”) — це такий спосіб блокування акаунту в соціальних мережах та на інших онлайн-платформах, коли видимість контенту користувача обмежується. Він може створювати публікації, але алгоритми мереж роблять його невидимим для інших користувачів. 

Йдеться про навмисне обмеження показів з боку адміністрації ресурсу. Вподобання, коментарі, репости публікацій, переходи за посиланнями — вся ця активність суттєво знижується, коли користувач знаходиться під тіньовим баном. Статистика охоплень різко погіршується. Instagram, TikTok, Facebook, Twitter, YouTube та інші — жодна з соціальних мереж не може гарантувати уникнення тіньового бану.

Як працює тіньовий бан?

Підкреслюємо, що контент користувача не видаляється з акаунту. Це не типове блокування: тіньовий бан просто робить його публікації невидимими для інших. Їх неможливо буде знайти в стрічці користувача чи в пошуку за хештегами. Зникнуть з поля зору і коментарі, а в окремих випадках — і профіль користувача. 

Ознаки тіньового бану

Якби мова йшла про блокування акаунту, його власник одразу б про це дізнався через попередження. З тіньовим баном правила діють по-іншому. Нижче наводимо ознаки, за якими його можна розпізнати:

  • різке зниження активності: у статистиці кількість лайків, репостів, коментарів, зберігань відрізняється від звичних цифр;
  • публікації не видаються через пошук за ключовими словами чи хештегами; 
  • підписники та друзі користувача бачать його контент у профілі, але він невидимий для всіх інших акаунтів мережі.

Тепер трохи про те, як це відображається в окремих соціальних мережах:

  • Тіньовий бан Тік Ток — алгоритм обмежує розповсюдження контенту користувача у вкладці «Для Вас», результат — зниження переглядів і охоплення;
  • Тіньовий бан у Фейсбуці — різке зниження звичної активності під публікаціями;
  • Тіньовий бан Інстаграм — не видаються пости за цільовим запитом в органічній видачі (з увімкненим режимом “інкогніто”), а також значне зменшення охоплень публікацій;
  • Тіньовой бан Ютуб — на нього вказує відсутність відео у видачах “рекомендації” та “схожі відео”.

Причини тіньового бану

Не існує чітко визначених причин, через які служба адміністрації соціальних мереж накладає на користувача тіньовий бан. Проте можемо виокремити найпоширеніші пояснення: 

  • Непритаманна акаунту активність: на сторінці відчутно збільшилась кількість коментів, репостів, лайків. Масовий характер такого явища дуже нагадує роботу ботів;
  • Контент, що порушує правила спільноти: спам, пропаганда насильства, расизму, поширення порнографії та інші теми, що заборонені в публікаціях;
  • Скарги на акаунт від користувачів мережі: якщо це не разова історія, а систематична, то вірогідність потрапити в тіньовий бан зростає. 

Явище тіньового бану завжди викликає суперечки, адже користувачу не повідомляють про нього і причини такого блокування. Це свого роду цензура, якої в соціальних мережах користувачі аж ніяк не очікують. 

Як вийти з тіньового бану

  1. Спершу треба зрозуміти причину тіньового бану. Для цього проведіть “скринінг” акаунту: який контент публікували, як змінювалася активність підписників.
  2. Видаліть публікації, що викликають питання (можливо, це будуть окремі слова в них).  
  3. Зверніться до служби підтримки платформи чи соціальної мережі, детально поясніть свою ситуацію, наведіть факти. 
  4. Приведіть акаунт до ладу: зупиніть автопостинг і просування, перевірте хештеги, тимчасово зменште активність — не додавайте і не видаляйте друзів/підписників,   уникайте підозрілої активності, поважайте правила спільноти, діліться прийнятним контентом, не реагуйте на сумнівні запити та повідомлення в діректі.  

Підсумок

Соціальні мережі не видають алгоритмів тіньового бану, використовуючи його в боротьбі з небажаним контентом. Таку технологію не назвеш прозорою, а отже, в окремих випадках вона може маніпулювати думкою користувачів, обмежувати їхні права та свободу. Тож краще знати, як прибрати тіньовий бан і запобігти несправедливому блокуванню.

Останнє редагування: 05.08.2024

Поділіться своєю думкою!
Відповідь на коментар від
Введіть правильний email
Підтримай проект
Купуючи рекламу та використовуючи наші сервіси ви підтримуєте українську армію! Підтримати UAFF