2 Жовтня, 2024

Як обрати домен та хостинг для вашого сайту: прості поради для початківців

Опубліковано: 02.10.2024

Якщо ви плануєте створити власний вебресурс, вам необхідно розібратися з особливостями домену та хостингу. Зокрема, щоб запустити сайт з кількома інтернет-сторінками, їх потрібно розмістити на хостингу, а щоб отримати доступ до них, знадобиться доменне ім’я. Перед початком запуску варто розглянути та проаналізувати можливі види хостингу та обрати унікальне ім’я домену. 

Послуги домену та хостингу — це базові вимоги для створення сайту. Звісно, ви можете доручити ці завдання спеціалістам, але важливо мати розуміння, як працюють ці інструменти. У цій статті ми розповімо, як купити домен для сайту та вибрати відповідний хостинг для вашого вебресурсу. Ви отримаєте поради щодо вибору домену та хостингу, які будуть особливо корисними з позиції маркетингових стратегій. 

Що таке домен і хостинг?

Домен — це назва сайту, яка відображає його тематику, а також спосіб доступу користувачів до нього. Іншими словами, це адреса, за якою ми знаходимо інтернет-ресурс з-поміж безлічі інших. Купити доменне ім’я означає визначитися з доменною зоною та зареєструвати свій домен. 

Які доменні зони існують?

  • Територіальні (або регіональні) — .ua, .pl, .uk, .eu, .us та інші. Це домени верхнього рівня.
  • Загальні — .net, .info, .org, .com, .biz, .blog, .life тощо. Їх ще називають міжнародними доменами. Наразі таких налічується вже близько 2 тисяч. 
  • Обмежені — наприклад, .gov, .mobi, .tech, .tv, .edu. Використовуються для певних ніш/галузей. 

Зазвичай перевірка домену на унікальність в усіх можливих зонах займає кілька секунд. Хостинг — це спеціальний сервіс, на якому розміщений сайт. Тобто це постійно під’єднаний до інтернету віддалений сервер, на якому містяться всі файли сайту. Залежно від обсягу пам’яті, потужності й вартості існують різні види хостингу. Послуги з розміщення сайтів надають спеціальні компанії, які ще називають хостинг-провайдерами.

Як перевірити домен?

Інформацію про домени зазвичай шукають, щоб:

  • переконатися в доступності доменного імені;
  • перевірити домен з метою подальшої співпраці або ж скарг;
  • дізнатися власника домену;
  • дізнатися про закінчення терміну реєстрації.

Необхідно знати, що за присвоєння доменних імен відповідає міжнародна громадська корпорація ICANN. Вона ж вимагає, щоб інформація про домени була у відкритому доступі. 

Радимо вам звернутися до загальної бази даних WHOIS, де ви можете безоплатно знайти необхідну інформацію. Варто лише ввести доменне ім’я у стрічку пошуку. Також можна скористатися системами пошуку dig.ua, domaintools.com та подібними. У будь-якому разі ви зможете дізнатися, хто є реєстратором доменного імені. 

Перевірка домену дозволяє отримати такі важливі дані, як:

  • статус домену;
  • сервери імен;
  • дату реєстрації;
  • термін дії реєстрації домену;
  • контактну інформацію про власника домену. 

Перевірити домен можна, скориставшись послугами хост-провайдера. 

Види хостингу: що потрібно знати

Розглянемо, які бувають види послуг хостингу та порівняємо їхні ключові характеристики.

Фізичний сервер

Він же Dedicated Server, або DS. Це окремий сервер, який повністю орендується одним користувачем. Перевагами його використання є:

  • повний доступ до обладнання;
  • максимум повноважень;
  • висока потужність та продуктивність.

Головний недолік полягає в тому, що цей тип хостингу найдорожчий.

Віртуальний сервер

Він же Virtual Private Server, або VPS. Це частина одного комп’ютера, яка працює як окремий самостійний сервер з власною операційною системою. Обсяг пам’яті — від 35 до 400 Гб. 

Такий хостинг доволі автономний щодо управління, однак на нього майже неможливо встановити унікальне програмне забезпечення. До того ж він досить дорогий у порівнянні з деякими іншими опціями.

Віртуальний хостинг

Віртуальний хостинг (або ж shared hosting) — це тип хостингу, яким користуються найчастіше. Він доступний і недорогий. Це один сервер, на якому кілька користувачів розміщують свої сайти, використовуючи спільні ресурси цього сервера. 

З мінусів такого хостингу:

  • малий обсяг пам’яті, а отже — неможливість зберігати резервні копії, робочі файли та інші дані, які не використовуються на сайті;
  • можливе сповільнення в роботі сервера та сайту клієнта через вплив інших облікових записів;
  • неможливо встановити власне ПЗ. 

Загальні види хостингу водночас можуть бути безплатними, наприклад, такі можливості надають конструктори сайтів Wix та інші. 

Хмарний хостинг

Це тип хостингу, за якого сайт чи додаток розміщується на кількох серверах, які працюють в одному кластері. Тобто він має розділену архітектуру. Це дозволяє розподілити навантаження між серверами та підвищити продуктивність. На відміну від віртуального типу, сайт розподіляється на кілька серверів замість одного. 

З плюсів такого хостингу: можна легко збільшити потужність сервера, висока надійність та зручність в управлінні. З мінусів: дорожчий, ніж віртуальний, вимагає постійного інтернет-з’єднання, неможливість впливати на відновлення роботи сервера.

Як вибрати хостинг для вашого сайту?

Ви вже знаєте, які бувають види послуг хостингу. Тож можете визначитись з вибором типу хостингу для вашого бізнесу. Наступний крок — треба обрати хостинг-провайдера. Радимо вам взяти до уваги наступні критерії:

  1. Територіальне розміщення датацентру — бажано якомога ближче до вашої ЦА.
  2. Доступність та ефективність роботи служби підтримки.
  3. Показник up-time не менше 99%, тобто часу безперешкодної роботи сервера.
  4. Правила надання послуг та наявність обмежень, наприклад, щодо обсягу баз даних. 
  5. Наявність тестового періоду. 
  6. Які технічні характеристики входять до тарифного плану, чи є можливість резервного копіювання. 

Також обов’язково пошукайте відгуки про провайдера на незалежних майданчиках, таких як Hostings.info і подібних.

Як купити домен для сайту?

Якщо ви вже визначилися з доменним іменем, вам потрібно перевірити домен на унікальність. Тобто чи не використовується він іншим бізнесом та чи не захищений авторським правом. 

Як правило, купити доменне ім’я можна на рік. Довічного права на домен немає, ми його орендуємо, а тому періодично потрібно продовжувати термін оренди. 

Щоб купити домен для сайту, треба:

  1. Вибрати реєстратора доменів. Наприклад, Namecheap, Hostinger, 101domain, IONOS, GoDaddy тощо. 
  2. Обрати зручний для вас тариф зі щомісячною або щорічною оплатою.
  3. Заповнити відповідну форму на сайті реєстратора. 

До речі, перевірка домену необхідна у всіх доменних зонах. Оскільки створене вами ім’я може бути вільне в одній зоні і зайняте в іншій.

Поради щодо вибору домену для початківців

Перш ніж купити домен для сайту, потрібно придумати ім’я, яке асоціюватиметься з вашим бізнесом. Дотримуйтесь таких рекомендацій:

  1. Ім’я сайту має бути коротким, простим та зрозумілим для аудиторії. 
  2. Якщо ваш бізнес територіально обмежений, бажано додавати назву міста або регіону, щоб вас легше було знайти. Наприклад, LvivCoffee.ua. 
  3. Обов’язково використовуйте в назві ключові слова, які описують ваш бізнес. 
  4. Намагайтесь уникати таких символів, як дефіс, крапка, скісна риска тощо, оскільки користувачам буде важче запам’ятати та вводити адресу вашого сайту. 

Підберіть релевантне для вашої галузі розширення. Так, .com чи .net досить універсальні, але отримати їх може бути складніше. Якщо у вас комерційний проєкт, то можна купити доменне ім’я .biz, .ai, .io та подібні.

Рекомендації щодо хостингу для різних типів сайтів

  1. Використання виділених, або фізичних серверів, найкраще підходить під великі бізнес-проєкти. Наприклад, інтернет-магазини, маркетплейси, онлайн-ігри, соцмережі, файлообмінники. 
  2. Хмарний хостинг теж підходить для великих онлайн-магазинів, а також медіавидавництв. 
  3. VPS-хостинг буде хорошим варіантом для середнього та малого бізнесу. Особливо, якщо вам потрібно розмістити не лише сайт, а й містке ПЗ та організовувати центри керування сервісами. 
  4. Віртуальний хостинг цілком підходить для лендінгів та невеликих сайтів-візиток. 

Між іншим, види хостингу саме для вашого сайту можна знайти у рекомендаціях CMS, якщо ваш сайт працює на цій системі керування. 

Висновок

Хостинг, як і доменне ім’я, — це не лише фундамент сайту, а й основа для його просування. Тому важливо створити унікальне та впізнаване для вашої ЦА ім’я. Для цього потрібна перевірка домену. 

Підбирати хостинг слід під масштаби вашого бізнесу та вимоги щодо якості функціонування сайту. Обираючи датацентр, зважайте на такі характеристики, як потужність хостингу, обсяг пам’яті, необмеженість трафіку, гарантії безпеки сайту та наявність потрібних інструментів в панелі управління.

Останнє редагування: 03.12.2024

Поділіться своєю думкою!
Відповідь на коментар від
Введіть правильний email
Підтримай проект
Купуючи рекламу та використовуючи наші сервіси ви підтримуєте українську армію! Підтримати UAFF