15 Липня, 2024

Як створити криптообмінник і заробити на цьому

Опубліковано: 15.07.2024

Ринок криптооперацій продовжує стрімко розвиватися в Україні. Наразі це вигідна ніша, де ще немає значної конкуренції. Хоча, з іншого боку, поки відсутнє й належне правове регулювання криптогалузі. Але за умов ретельного вивчення законодавства та врахування найближчих перспектив криптообмінник може стати досить прибутковим джерелом доходів. 

У цій статті ми розповідаємо, як створити свій обмінник, а також які переваги, ризики та законодавчі моменти слід обов’язково врахувати, щоб така ініціатива була успішною. 

Що таке криптообмінник?

Якщо ви хочете придбати або продати цифрові активи, то такий обмінник — найбільш простий та доступний спосіб. Зокрема, вам не потрібно брати участь в торгах, ви можете швидко переказати кошти на потрібну вам адресу, а деякі обмінники навіть не вимагають реєстрації. По суті, ці обмінні сервіси для крипти функціонують як звичайні валютні обмінники. 

Як правило, у криптообміннику ви можете здійснити обмін фіатних грошей (наприклад, гривні, доларів, євро тощо) на криптовалюту і навпаки, а також обміняти одну криптовалюту на іншу (наприклад, Bitcoin на Tether). Операції проходять досить просто, тож обмінники досить вигідні для разової купівлі чи продажу. Різні платформи мають різні курси та валютні пари для обміну. 

До речі, першим майданчиком для обміну крипти стала біткойн-біржа Bitcoin Market, відкрита у 2010 році в США. Тоді ж був вперше визначений курс біткойна — 0,003$ за 1 біткойн. 

Види криптообмінників та особливості їхньої роботи

Обмінники криптовалют можуть існувати як в онлайні, так і в фізичному форматі. Останні передбачають наявність фізичних операцій з обміну в домовленому місці, як правило, за участі спеціального фахівця. Перед цим вам потрібно заздалегідь залишити заявку на сайті чи, до прикладу, в телеграм-каналі. Зараз офлайн сервіси зустрічаються не так часто, адже користуватися послугами онлайн набагато зручніше. 

Серед класичних онлайн-обмінників є багато відомих і не дуже платформ — сайти, телеграм-боти, додатки. Чимало з них працюють також з готівкою, наприклад, EExchanger, BitMore та інші. 

За принципом роботи такі обмінними можуть бути:

  • ручними — усі дії виконує оператор в ручному режимі, такі обмінники на сьогодні користуються порівняно невеликою популярністю;
  • напівавтоматичними — у сервісах на зразок Quantex оператор лише підтверджує транзакції;
  • автоматичними — усі дії відбуваються в автоматичному режимі без необхідності залучення операторів. 

Криптомати або бітомати

Це обмінники, що працюють за принципом звичайного банкомата. Вони є технічними пристроями, які функціонують через самообслуговування. Ви маєте можливість фізично внести чи зняти гроші, а також купити монети. Усе, що вам потрібно, це авторизація та наявність реквізитів криптогаманця. 

У випадку бітоматів надійним сховищем вашої валюти виступає не картка, а криптогаманець. Він гарантує вам дворівневий захист ваших електронних активів, а саме: 

  • відкритий ключ — номер, який за форматом нагадує номер банківського рахунку;
  • закритий ключ — своєрідний PIN-код.

Варто пам’ятати, що під час транзакцій у криптоматі стягується miner´s fee (комісія для майнерів), яка залежить від суми депозиту.

Кількість таких криптовалютних банкоматів по всьому світу зростає. За даними пошукового сайту Coin ATM Radar, лише у Європі станом на липень 2024 року функціонує близько 1500 автоматів з обміну криптоактивів. Ба більше — деякі з них працюють без KYC-аутентифікації, що дозволяє користувачам зберігати анонімність. 

Однак існують і обмеження — наприклад, у Польщі для зняття готівки сумою в понад 1000 євро все ж доведеться пройти верифікацію: зареєструватися на сайті оператора криптомата, пройти біометрію, відсканувати документ, що підтверджує особу, тощо.

В Україні криптомати ще не набрали такої популярності — їх можна знайти лише у найбільших містах країни. Проте цілком можливо, що в найближчі роки ми спостерігатимемо за появою все більшої кількості таких інноваційних банкоматів.

P2P-обмінники

Це тип обмінників, які дають можливість здійснювати операції з купівлі-продажу криптовалют безпосередньо між учасниками, тобто peer-to-peer. Відомими сервісами цього типу є Bitcoin Global, Binance P2P, ByBit P2P. На таких майданчиках інвестори розміщують оголошення про умови купівлі або продажу крипти. 

При цьому покупцям і продавцям важливо деталізувати всі вимоги, адже платформи переважно самі рекомендують сторони операції одна одній за збігом умов. Крім цього, P2P-сервіси дають змогу оцінити надійність контрагента за допомогою системи рейтингів та відгуків. Сторони можуть самі домовитися про найбільш вигідний курс та вийти на мінімальну комісію. 

Криптообмінник та криптобіржа: у чому різниця?

Головна відмінність біржі від обмінника полягає в тому, що на біржі для здійснення операцій з купівлі-продажу крипти сторонам потрібно брати участь в торгах та слідувати правилам їхнього проведення. За допомогою обмінника ви можете придбати чи продати валюту швидко та без жодних торгових процедур, натомість — по фіксованому курсу. Тому обмінники добре підходять для початківців та широкого кола звичайних користувачів, які не мають достатніх знань у трейдингу. 

Транзакції в обмінниках відбуваються досить швидко, майже миттєво. Чимало обмінників працюють цілодобово. У багатьох із них кошти можна виводити на картки будь-яких банків, зокрема українських. До того ж у деяких з них відсутня система авторизації, тобто операції можна проводити навіть анонімно. 

Як ефективно організувати роботу криптообмінника?

Існує два основні способи стати власником обмінника крипти:

  • створити свою платформу з нуля;
  • купити вже готовий сервіс.

У першому випадку слід дотримуватися таких рекомендацій:

  1. Проаналізувати законодавчі вимоги в різних країнах.
  2. Визначитися з юрисдикцією, тобто обрати регіон з найбільш відповідними для вас вимогами.
  3. Підготувати пакет документів на реєстрацію обмінної платформи та подати їх до відповідних органів.
  4. Окремо подати документи на ліцензування вашої діяльності.
  5. За потреби пройти верифікацію особистості за вимогами AML та KYC.
  6. Відкрити рахунок компанії.
  7. Розробити стратегію із запровадження безпекових заходів.
  8. Створити план взаємодії з партнерами.
  9. Подбати про рекламу для залучення ЦА.

Якщо ж ви не готові приділяти час кожному з цих етапів, ви можете купити вже готовий сервіс. Як правило, у такому випадку підприємці йдуть одним із двох шляхів. 

Перший — замовити виготовлення криптообмінника “під ключ”. Цей спосіб передбачає користування послугами спеціалізованих компаній, які займаються розробкою криптообмінних онлайн-платформ. Ціни на такі послуги напряму залежать від складності розробки, функціонального наповнення і масштабів проєкту. Зазвичай створення досить простого, проте ефективного криптообмінника коштує від 1–2 тисяч євро, тоді як вартість більш “просунутих” рішень може сягати кількох десятків тисяч євро.

Другий шлях — придбати вже готовий криптообмінний сервіс безпосередньо від власника платформи. Для пошуку таких пропозицій можна скористатися спеціалізованими форумами і дошками оголошень на зразок BitcoinTalk. Наприклад, один із користувачів пропонує придбати готовий активний криптообмінник, що функціонує вже більше шести місяців, за 10 000 доларів, проте можна знайти і варіанти вартістю від 3–5 тисяч доларів.

Що потрібно обов’язково врахувати?

Вивчаючи законодавчі вимоги у цій сфері, зважайте перш за все на:

  • особливості та ступені ліцензування;
  • систему подання звітності;
  • вимоги щодо боротьби з відмиванням коштів.

Наявність високого рівня безпеки у функціонуванні криптообмінника дуже важлива, тому також подбайте про впровадження:

  • регулярних аудитів ризиків;
  • двофакторної автентифікації;
  • надійного шифрування інформації;
  • періодичного оновлення ПЗ;
  • інших заходів зі зниження ризиків. 

Не менш суттєвою є вибудовування стратегії ефективної взаємодії з:

  • банками;
  • платіжними системами;
  • технологічними компаніями-партнерами;
  • іншими структурами, які обслуговують ваш бізнес.

Аби підтримувати високу конкурентоспроможність та постійний інтерес користувачів, не забувайте про забезпечення хорошої ліквідності. 

А це взагалі легально?

Все залежить від законодавства конкретної країни. Зокрема, в Україні регулювальні інституції криптовалютного ринку ще не набули необхідної імплементації. Тобто де-юре 15 березня 2022 року був підписаний закон «Про віртуальні активи», який повинен визначати в тому числі всі аспекти запуску криптообмінників. Однак де-факто Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку поки не може видавати дозволи на реєстрацію.

Тому вам варто отримати ліцензію в одній з європейських країн, де вже є розвинена нормативна база для крипторинку. Наприклад, в Польщі, Естонії, Литві, Чехії, Болгарії. Потім важливо повідомити НБУ, щоб у вас була можливість відкрити свій обмінник як представництво європейської криптокомпанії в Україні. 

Скільки можна заробляти на криптообміннику?

Основним джерелом доходу будь-якого обмінника є комісія, яка може варіюватися залежно від способу оплати та валютної пари для обміну. Загалом власники криптосервісів встановлюють розмір комісії у фіатному форматі від 1,5 до 5%. Це забезпечує стабільний і хороший прибуток.

Також обмінники можуть заробляти на коливаннях курсу тих чи інших валют. Різниця у курсі добре помітна, якщо використовувати агрегатні сайти або ж сервісу з моніторингу онлайн-криптообмінників. 

Так, наприклад, у 2023 році розпочав роботу український сервіс Obmify, на якому можна ознайомитись із пропозиціями різних криптообмінників та обрати вигідний курс для обміну. Як заявляють засновники Obmify, однією з їхніх цілей було створення альтернативного майданчика на заміну російському сервісу-монополісту BestChange.

Проте існують й додаткові можливості для отримання доходу:

  • Зростання вартості резервів. Цей спосіб найбільш дієвий за умови, що обмінник здатен підтримувати високу ліквідність без продажу валют користувачів, при цьому утримуючи їх до максимальних цінових рівнів. 
  • Арбітраж, або ж спосіб отримання відсотків доходу з різниці курсу на біржі та в обміннику. 
  • Розширений функціонал — робота з великою кількістю криптовалют, значні резерви, широкий вибір напрямків обміну, можливість приймати готівку та здійснювати обмін з карток різних банків тощо. 

Наприклад, якщо комісія складає 3%, і за день обмінник здійснює транзакції на 10 000 $, то дохід з комісії за добу становитиме 300 $, а за календарний місяць — близько 9 000$. 

Звісно, розмір прибутку залежить від величезної кількості чинників, проте важливу роль відіграє впізнаваність і популярність сервісу. Наприклад, всесвітньо відома біржа Binance, яка також виступає у ролі криптообмінника, може заробляти близько 55 мільйонів доларів на день з торгівлі на спотовому та ф'ючерсному ринку​, а обмінник CoinEx заробляє близько 600 000 доларів щоденно, що дає приблизний місячний прибуток у розмірі 18 мільйонів доларів.

Якщо ж говорити про менш відомі і популярні сервіси, то цифри також можуть відрізнятись. Якщо вірити відкритим джерелам та інтерв’ю з анонімними власниками таких обмінників, щоденний дохід може складати близько 5–6 тисяч доларів США. Проте варто враховувати, що частина доходу йде на покривання витрат — підтримку програмного забезпечення, оплату хостингів, заробітних плат тощо, тому сума чистого прибутку буде меншою.

Як працює законодавство з регулювання криптосектору в різних країнах?

У цьому розділі порівняємо законодавство та вигідність умов для відкриття обмінника у кількох країнах. 

Польща

У цій країні криптовалютний бізнес регулюється Директивою V AML та нормами FATF, тож варто детально дослідити всі нюанси цих законів. Основні вимоги, що чекають на тих, хто отримує ліцензію:

  • відкриття фізичного офісу компанії з персоналом — резидентами країни;
  • статутний капітал у розмірі не менше 1200 $;
  • наявність детального бізнес-плану на 3 роки;
  • внесення компанії до державного реєстру.

Литва

Литовське законодавство у сфері криптовалют більш гнучке, ніж польське. Для відкриття свого криптообмінника потрібно відкрити юридичну особу з обмеженою відповідальністю UAB. Не обов’язково мати фізичний офіс у країні, можна створити лише віртуальний. Ліцензії як такої у Литві немає, натомість видається спеціальний дозвіл «virtual currency exchange operator». Для цього слід подати заяву до FCIS (Служби розслідування фінансових злочинів). 

Також необхідно розробити внутрішні правила щодо відповідності вимогам AML/KYC, включити у штат фахівця з AML-контролю. Мінімальний статутний капітал для відкриття — 2500€. 

Болгарія

Для запуску обмінника тут не потрібно відкривати фізичний офіс з місцевим персоналом. Засновники та директори компанії також не обов’язково повинні бути резидентами. А розмір статутного капіталу може бути всього 1€. Заявку на відкриття можна подати онлайн, а вимоги щодо комплаєнсу відсутні. 

Отже, загалом процес отримання ліцензії у Болгарії — один з найпростіших і найшвидших у Європі. До того ж податки — одні з найнижчих. Тож вибір цієї юрисдикції вигідний як для великих компаній, так і для стартапів. 

Чехія

Компанія має суворо дотримуватися вимог AML та CFT. Для початку потрібно зареєструвати в країні товариство з обмеженою відповідальністю, або S.R.O., та повідомити Комерційний реєстр про обраний вид діяльності. Допускається обсяг статутного капіталу в 1 крону. 

Також ви маєте подати документи на отримання ліцензії VASP. До речі, у чеському законодавстві крипта розглядається як товар, а тому якихось спеціальних податків на неї не передбачено. Єдиний мінус — це суттєві труднощі з відкриттям банківського рахунку для обмінників криптовалюти. 

США

Ліцензію можна отримати як на рівні окремого штату, так і на федеральному рівні. Слід враховувати, що вимоги у різних штатах можуть значно відрізнятися. Наприклад, в Іллінойсі для тих, хто працює лише з цифровою валютою, ліцензія взагалі не потрібна. А на загальнодержавному рівні діяльність обмінників регулює аж 7 інституцій. 

Для різних типів обміну видаються різні види ліцензій:

  • для напрямку «крипта – фіатні гроші» — MTL;
  • для напрямку «крипта – крипта» — MSB.

А найпершим кроком має бути реєстрація компанії з надання фінансових послуг у FinCEN та відкриття рахунку у банку, що спеціалізується на криптовалютній сфері.

Можливі ризики

Звичайний користувач послуг криптообмінника може зіткнутися з деякими ризиками:

  • Шахрайство — можна стати жертвою спам-атаки або потрапити на фішинговий сайт. Так, злочинці часто використовують обмінники, що зараховують кошти клієнтів на численні анонімні гаманці, щоб потім вивести їх на підставні рахунки. 
  • Збанкрутіння — будь-який обмінник, як і біржа, може мати зобов’язання перед кредиторами, покривати які доведеться шляхом клієнтських коштів. В цьому сенсі обмінник дещо безпечніший, адже він не зберігає кошти на власних рахунках, а переказує їх за потрібною адресою. 
  • Збій у системі небезпечний тим, що скасувати транзакцію часто неможливо. 
  • Зниження рівня ліквідності загрожує більш волатильними цінами та неефективним функціонуванням.
  • Блокування рахунків через підозрілі або нетипові транзакції.

Як наслідок, ви ризикуєте не отримати свої гроші. До того ж на законодавчому рівні в Україні крипторинок досить слабко регулюється. 

Для власників криптообмінного бізнесу основні труднощі полягають в наступному:

  • Відсутність чіткого аудиту об’єктів інвестування та відповідно ризик надання послуг шахраям й негативні наслідки фінмоніторингу.
  • Недостатня юридична поінформованість під час запуску діяльності, зокрема неправильний вибір КВЕДу, відсутність належної документації, а також непрозоре ведення операцій з обміну, незаконні операції, надання послуг без необхідного дозволу може призвести до значних штрафів, арешту майна і корпоративних прав та врешті закриття бізнесу.
  • Кібератаки, використання вірусних програм замість звичайного ПЗ чи застосунку, викрадення даних користувачів — усе це суттєвий удар по репутації обмінника.
  • Великі вкладення для запуску та підбору якісних ПЗ й водночас складність у підборі високопрофесійної команди, а отже, недостатньо продуманий бізнес-план та маркетингова стратегія. 
  • Волатильність — збитки від різкого падіння курсу та відсутність хеджування й подібних ризик-стратегій. 

Залив трафіку на криптообмінники

У ніші крипти конкуренція ще не дуже велика, що дає змогу працювати зі значними обсягами трафіку. 

Головною ознакою криптовертикалі є суворі вимоги щодо якості трафіку. Окрім того, ця ніша є досить гнучкою в плані ГЕО. Тож арбітражники мають широкий доступ до розвинених країн з Tier-1 і Tier-2. 

Існує безліч партнерських програм, які готові оплачувати трафік за RevShare або СРА-моделлю, наприклад за реєстрацію користувача або здійснення транзакції. 

Найбільш популярними джерелами трафіку для заливу на криптообмінники можна вважати:

  • YouTube — тут можна створювати рекламні відеокреативи, які приведуть на платформу вашого обмінника найбільш мотивованих користувачів. 
  • Google — користувачі, залучені з цього джерела, зазвичай теж зацікавлені зробити цільову дію. До того ж трафік з Google, як правило, відзначається високою якістю. Це джерело — одне з найважчих для початківців, оскільки вимагає вмілого обходження модерації, застосування клоакінгу тощо. 
  • Facebook — мережа особливо популярна в країнах Tier-1. Facebook є чудовим майданчиком для запуску різноманітних рекламних ініціатив та заливу креативів.
  • TikTok — порівняно з FB, нові акаунти часто легше отримують охоплення. Крім того, у цій мережі є можливість використовувати умовно-безкоштовний трафік. Хоча аудиторія дуже різна і переважно недостатньо обізнана з криптосферою. 
  • Email-розсилки — для цього виду маркетингу потрібно мати перевірену базу контактів. Це джерело досить добре працює у зв’язці з власним сайтом.
  • SEO — ефективна стратегія оптимізації гарантує довготривалий органічний трафік, але вона досить часозатратна. 

Приклади креативів

Як успішно лити трафік на обмінник?

Новачкам краще звернути увагу на ГЕО з низькою конкуренцією, наприклад, Філіппіни, Індію, Казахстан, країни Балтії. Під кожне ГЕО підбирайте свій ланцюжок креативів та ціннісний посил. 

Так, для країн Tier-2 або Tier-3 під час створення крео та проклів можете акцентувати увагу на покращенні рівня життя та швидкому заробітку. А для Tier-1 можна зосередитись на перевагах інвестування в родинний бюджет та зручності використання віртуальних активів. 

На початковому етапі можна тренуватися за допомогою пушів, адже це джерело є відносно недорогим. Також ви можете задіяти УБТ, наприклад, з TikTok, Instagram Reels та Youtube Shorts.

Висновки

Криптообмінники відіграють ключову роль у світі криптовалют, дозволяючи користувачам обмінювати різні цифрові активи швидко та зручно. Створення власного криптообмінника може бути вигідним бізнесом, але це потребує ретельного планування, технічних знань та дотримання регуляторних вимог. Важливо розуміти принципи роботи таких платформ, забезпечити високий рівень безпеки для користувачів та врахувати можливі ризики, такі як волатильність ринку та шахрайські схеми.

Залив трафіку на криптообмінники є одним з найважливіших аспектів для їхньої успішної роботи. Арбітражнику необхідно ретельно аналізувати джерела трафіку, оптимізувати рекламні кампанії та стежити за їхньою ефективністю. Таким чином, успішне управління криптообмінником залежить від злагодженої роботи технічної, маркетингової та аналітичної команд.

Останнє редагування: 19.07.2024

Поділіться своєю думкою!
Відповідь на коментар від
Введіть правильний email
Аватар Редактор Редактор

💙💛 Головний редактор UAFF – мовимо про affiliate-маркетинг, манімейкінг, крипту та інші цікавинки в оцих ваших інтернетах.

Соц. мережі:
Посилання на сайт: uaff.media/
Популярні статті автора
Що таке дейтинг в арбітражі трафіку і як з ним працювати
2 734
0
4 хв.
Запуск власного бренду онлайн-казино
2 138
0
12 хв.
Монетизація TikTok: як заробляти на переглядах відео?
1 848
0
6 хв.
Підтримай проект
Купуючи рекламу та використовуючи наші сервіси ви підтримуєте українську армію! Підтримати UAFF