Еволюція Telegram: від простого месенджера до потужного джерела трафіку
Паперовий літак як символ свободи слова і безмежних можливостей — такі асоціації були закладені в логотип одного з найпопулярніших месенджерів Telegram. Проте спілкуванням користувачі додатку точно не обмежуються. Як, власне, і ті, хто прийшов у Телеграм, щоб заробити.
Початок ери Телеграму: безпечний обмін повідомленнями
950 млн активних користувачів на місяць — такий показник демонструє Telegram станом на липень 2024 року. На 11-му році свого існування платформа впевнено крокує до мільярду і входить до п'ятірки найпопулярніших месенджерів світу. Функціонал телеграму з кожним роком розширюється. Зі звичайного додатку для обміну повідомленнями він перетворився на потужний сервіс із каналами, чат-ботами, власною цифровою валютою і безліччю інших корисних інструментів.
Дані станом на весну 2024
Засновник та інвестор Telegram — Павло Дуров, відомий як “батько” соцмережі “ВКонтакте” (російського аналогу Facebook), що побачила світ у 2006 році. Сервіс був досить популярним на пострадянському просторі, зокрема і в Україні (з 2017 року — заборонений).
За словами Дурова, ФСБ та прокуратура РФ не раз вимагали від нього закрити групи російських опозиціонерів, а також надати особисті дані організаторів груп Євромайдану в соцмережі. Йти на поступки, за його словами, він відмовився і в 2014 році продав свої акції “ВКонтакте”, залишивши посаду генерального директора.
В інтерв'ю The New York Times Павло Дуров розповідав, що ідея Telegram виникла ще в 2011 році, коли він побачив під дверима власної оселі озброєних бійців “спецназу”. Попередивши телефоном свого брата про “гостей”, Дуров усвідомив, що не має безпечного способу комунікації. Пізніше вони разом почали роботу над сервісом, побудованим на технології шифрування листування MTProto (розробник — Микола Дуров). Так, 14 серпня 2013 року вийшов перший клієнт Telegram для пристроїв на IOS.
Для Android навіть влаштували конкурс серед розробників: альфа-версію запустили в жовтні того ж року, так само і веб-версію Телеграму. Секретні чати з таймерами самознищення, групи до сотні учасників, обмін файлами різного формату до 1,5 Гб, можливість видалення повідомлень, публічне ім'я замість номеру, прихований час останнього візиту, самознищення акаунту, голосові повідомлення — такий функціонал мав додаток у перші півтора роки свого існування. Специфікація протоколу MTProto та API Telegram були повністю документовані, а код програм — відкритим.
Розширення функціоналу Telegram, поява каналів і Telegraph
Оновлення і нові “фішки” в Телеграмі з'явилися швидко. У січні 2015 року вперше почали використовувати стікери. До того ж, художникам запропонували додавати свої авторські наліпки, ще й заробляти на цьому. Пізніше розробники представили на той час найпотужніший фоторедактор серед месенджерів — у першій версії було доступно автоматичне покращення, обрізання, поворот. Далі для зручності обміну повідомленнями в групових чатах Telegram додали відповіді, згадування та хештеги.
Навесні 2015 року з'явилися такі важливі і зручні функції, як попередній перегляд посилання, двоетапна аутентифікація — додатковий рівень забезпечення конфіденційності, — а також посилання для запрошення людей у групові чати.
Стікери теж отримали нове життя: можна було завантажувати набори наліпок (стікерпаки) і ділитися з іншими. Влітку Telegram випустив Bot API, і у користувачів з'явилася можливість створювати та публікувати власних ботів, що значно спрощують життя: боти здатні модерувати групи, обробляти платежі, отримувати листи тощо.
Зручності додало й оновлення для відтворення медіа з зовнішніх джерел прямо в додатку, а також пошук по чатах.
Справжній прорив у Телеграмі спричинила поява у вересні 2015-го каналів, де можна транслювати контент масам. Необмежена кількість підписників, лічильники переглядів для кожного посту, публікація лише адміністраторами — інструмент мрії. ТГ-канали швидко набули популярності, особливо в регіонах, де є обмеження свободи слова та заборона щодо розповсюдження певного контенту.
Telegram-канали працюють за моделлю підписок і представляють собою стрічку новин з елементами блогу. Користувач підписується на канал, аби регулярно бачити нові публікації. Повідомлення надходять від імені каналу (адміністратори можуть залишатися анонімними або викладати контент із підписом).
Функціонал ТГ-каналів постійно розширюється: додавалися чати для обговорення, “беззвучні” повідомлення, закріплені пости тощо. Врешті-решт кожен із каналів — це окремий майданчик для публікації рекламних постів, тож маркетингові інструменти теж запрацювали на повну — про це далі розповімо детальніше.
Публічні канали мають постійне ім'я та адресу, їх можна знайти через глобальний пошук в Telegram. У випадку з приватними — доступ надається за посиланням.
Популярність Телеграму стрімко зростала. На початку 2016 року розробники повідомили, що додатком користуються понад 100 млн юзерів. У той же час у ЗМІ ширилася новина, що корпорація Google вела перемовини з Павлом Дуровим щодо купівлі Телеграму. Тоді месенджер оцінювали у більш ніж 1 млрд. доларів США. Інші деталі невідомі, проте на сьогодні власники не змінилися.
Наприкінці 2016-го з'явився Instant View — технологія миттєвого перегляду посилань на сторінки сайту в Telegram. На ній потім запустили Telegraph — безкоштовний видавничий інструмент, блог-платформа, що дозволяє створювати публікації, огляди, додавати зображення та всі види embedded-коду.
Якщо розмістити в чаті або каналі Telegram посилання на публікацію в Telegraph, то подивитися її можна, не виходячи з додатку. При цьому реєстрація для платформи не обов'язкова, тексти можна публікувати анонімно. Трохи пізніше створення та публікація матеріалів отримали автоматичну підтримку завдяки боту @Telegraph.
Часто Telegraph використовують для лендингів. Тематика може бути різною: як стандартні похудалки з «до/після», так і астрологія, інфокурси, адалт пропозиції тощо. В інших соцмережах певний контент може бути табуйованим.
Ще одна корисна і популярна функція Телеграму, що з'явилася в перші роки, — це так звані супергрупи. Йдеться про чати, що об'єднують велику кількість людей. Колись вони обмежувалися 5000 учасниками, сьогодні ж ліміт — 200 000. Як і канали, можуть бути приватними і публічними. Частіше за все там збираються люди з певними вподобаннями, цілями. Чати модеруються і мають певні правила (вказані в описі групи/закріпленому пості).
З розвитком партнерського маркетингу збільшується і число чатів, де збираються фахівці і початківці ніші, аби поділитися досвідом, новинами, щось спитати, запропонувати роботу і, звісно, просувати свої послуги чи продукти.
З часом для юзерів Телеграму звичними стали і такі інструменти, як аудіо/відео дзвінки (у тому числі групові і з поширенням екрану), а також відеоповідомлення, опитування в чатах і каналах, підтримка декількох акаунтів на пристрої, видалення будь-яких повідомлень, архівні чати, публічні чати на основі геолокації, відправка запланованих повідомлень, розподілення чатів, статистика каналів, квізи, імпорт чатів з інших додатків, вбудовані фоторедактори, можливість відеозапису прямих трансляцій і відеочатів, обмеження пересилання повідомлень і створення екранних скрінів задля збереження конфіденційності, QR-коди для публічних імен юзерів/груп/каналів, переклад повідомлень, реакції у вигляді інтерактивних емодзі тощо. Дійсно оновлення не змушували себе чекати, випереджаючи побажання користувачів.
Той факт, що Telegram завжди йшов у ногу з часом, свідчить поява у період пандемії коронавірусу боту @VerifyBot (перевіряв канали на дезінформацію), а також каталогу каналів @Corona (тільки офіційні джерела інформації про ковід).
Епоха монетизації Telegram
В інтерв'ю, яке Павло Дуров дав скандально відомому американському журналістові Такеру Карлсону, він підкреслив: на маркетингове просування додатку не було витрачено жодного долару, а сотні мільйонів юзерів прийшли органічним шляхом.
Довгий час розробники позиціонували Telegram гаслом: “Telegram is free forever. No ads. No subscription fees” (“Telegram безкоштовний назавжди. Без реклами. Без плати за підписку”). Та, як показує еволюція Телеграму за останні роки, від такої принциповості мало що залишилося, і навіть цей опис тепер виглядає по-іншому: “Telegram provides free unlimited cloud storage for chats and media.” (Telegram надає безкоштовне безлімітне сховище для чатів та медіа”). Якщо коротко, то сьогодні додаток має і преміум-версію, і реклама в ньому офіційно дозволена. Зупинимося на цьому детальніше.
Спершу зазначимо, що до 2021 року в Telegram рекламуватися можна було, лише купуючи розміщення в каналах через біржі або ж безпосередньо через адмінів. Наприкінці 2021-го діджитал-світ побачила офіційна платформа Telegram Ads. Це дозволило запускати рекламу у загальнодоступних каналах без згоди власників.
Офіційна реклама в Телеграм має низку особливостей і обмежень:
- оголошення можливі в каналах, де щонайменше 1000 підписників (групи і приватні листування залишаються “чистими”);
- реклама супроводжується відповідною відміткою “Реклама”;
- максимальна кількість символів в оголошенні — 160 (вважається найбільш зручною для сприйняття користувачами);
- рекламне оголошення розміщується внизу стрічки каналу, тож юзери не зможуть випадково пропустити його;
- фото та відео матеріали в рекламі заборонені, емодзі використовувати можна (але не зловживати);
- реклама веде на зовнішній сайт, чат-бот, канал або пост у ньому;
- для розміщення реклами в Telegram Ads за угодою з рекламною системою треба володіти чималим бюджетом – від 2 млн €, з яких половина — депозит (можна трохи заощадити, підключаючи Telegram Ads через реселерів);
- реклама на платформі оплачується за моделлю CPM (Cost Per Mille), тобто за 1000 показів.
У березні 2024 Телеграм запустив монетизацію реклами і для власників каналу, де вона розміщується. Йдеться про 50% від прибутку. Щоправда, для українців це стало можливим лише в липні. Уточнення: виводяться зароблені кошти у внутрішній криптовалюті Stars, яка працює на блокчейні TON.
Якщо ж когось реклама дратує чи бентежить, то можна її приховати. За умови, якщо ви придбали Premium-підписку Телеграму. Цю функцію додали в оновленні за червень 2022 року. Вона необхідна, щоб покрити витрати на підтримку роботи месенджера (щорічно на це йде близько 630 млн євро).
Ось привілеї, які надаються “преміум”-користувачам:
- подвоєні ліміти (1000 каналів, 30 папок із 200 чатами в кожній, 4 акаунти в будь-якому застосунку Telegram, 10 “закріплених” чатів, 20 публічних посилань вигляду t.me);
- надсилання файлів розміром до 4 ГБ;
- максимальна швидкість завантаження файлів;
- перетворення голосу в текст;
- Premium стікерпаки;
- кілька реакцій на повідомлення;
- анімовані аватари;
- Premium значок у профілі поруч із іменем;
- нові інструменти для організації списку чатів;
- Premium іконки програми;
- авторські емоджі та емоджі-статуси;
- переклад чатів і каналів у реальному часі
- налаштування приватності для голосових повідомлень;
- публікація сторіс;
- розшифровка відеоповідомлень тощо.
На момент виходу статті вартість Premium — $5,99/місяць або $39,99/рік. До того ж, цю підписку можна подарувати іншим користувачам.
Ще одне важливе оновлення 2024 року — підписка Telegram Business. Вона дає компаніям можливість зазначати в профілі адресу, години роботи, налаштовувати швидкі та автоматизовані відповіді, мати стартову сторінку, чат-ботів і т. д. Наразі ці функції доступні всім власникам Premium-підписки.
Останні нововведення Telegram
Один із привілеїв, які надає Premium-підписка, — це можливість публікувати stories. Вони теж стали невід'ємним інструментом піару та реклами. Спочатку історії були доступні лише користувачам, але пізніше й канали отримали цей шанс. Для цього їм необхідна підтримка підписників, що відображається в системі бустів (Boosts) — голосів.
“Бустити” канал можуть лише власники преміум-пакету (придбали самостійно, а не отримали в подарунок), і тільки один канал (змінити “фаворита” можна раз на добу — попередній голос скасовується). Через тиждень буст треба оновити. Щоб канал отримував бусти, адміністратору слід опублікувати спеціальне посилання t.me/назва каналу?boost, за яким перейдуть користувачі. Варто пам'ятати: якщо у користувача, що бустив канал, спливає термін підписки, його голос деактивується.
Заробляти в Телеграм можна не лише на рекламі, і не обов'язково для цього мати власний канал. Інколи достатньо просто “клікати”. Йдеться про тапалки — ігри-клікери з простою механікою і можливістю заробити криптовалюту. Детально про них розповідали в окремому матеріалі нашого блогу. Їх можна справедливо назвати одними з “ньюзмейкерів” 2024 року.
Першим таким проєктом був Notcoin, який “змусив” тапати мільйони користувачів. Та найвпізнаванішим став Hamster Kombat. Секрет популярності хом`яка (як, власне, й інших ігор) не в милому мультяшному образі, а в бажанні юзерів “наклікати” крипту. Наскільки перспективний цей спосіб заробітку, складно сказати однозначно. Однак поки лістинг пройшов лише Notcoin. На черзі — інші токени. І хоча тапалки круто увійшли в екосистему Телеграму, варто оцінювати кожен із проєктів критично, аби не стати жертвою скаму.
Без чого складно уявити Телеграм сьогодні, так це без функції чат-ботів, що значно спрощують роботу в додатку. І для арбітражників це вже незамінний помічник в комунікації з користувачами, наданні їм необхідної інформації, обробці платежів, створенні тимчасових електронних адрес, реєстрації доменів, зборі статистики, розробці креативів тощо. На основі боту працює і Telegram-казино — альтернатива вже традиційному десктопному варіанту і перспективний напрям в онлайн-гемблінгу.
Увесь процес відбувається в месенджері. Зрозуміле меню, мінімум дій. Це певного роду посередник між користувачем і повною версією сайту. Ставки, депозити та виведення коштів, вибір валюти та платіжних методів — основне зберігається. Популярність Telegram-казино пояснюється бажанням операторів розширити свою аудиторію, залучивши потенційних гравців різних категорій. Необмежений трафік, низькі витрати на маркетинг, безпека конфіденційних даних користувачів, гнучкий UX-дизайн, зручність – все це сприяє розвитку Телеграм-казино.
Ніша знайомств теж не відстає. Цього літа в додатку запустили перший такий сервіс на блокчейні TON — TON Dating. Він обіцяє користувачам унікальний досвід знайомства і спілкування в закритому ком'юніті, а також можливість монетизувати цей час. Особливість додатку — в обов'язковій верифікації особи (анонімам і ботам там не місце). Схожий алгоритм застосовують і в онлайн-банкінгу.
Принципи рівноправ'я тут зазнали краху: наразі передплата в TON Dating безкоштовна лише для жінок. Пояснення від розробників банальне: за статистикою 80% реєстрацій у класичному дейтингу здійснюють чоловіки. Оплата послуги і отримання бонусів за запрошення нових користувачів відбувається за допомогою Telegram Stars.
Це нова віртуальна валюта і засіб платежів у додатку. Придбати ці токени можна в застосунку через Apple чи Google або в PremiumBot. Саме ними потім розплачуватимуться за цифрові товари: е-книги, онлайн-курси, предмети в Тelegram-іграх чи передплату за дейтинг-бот. Виводити кошти, як обіцяють розробники, можна буде в криптовалюті Toncoin на платформі Fragment. Очікується, що “зірками” в майбутньому можна буде “дякувати” авторам контенту.
Використання Telegram в арбітражі трафіку
Популярний і безпечний Телеграм, порівняно з іншими соцмережами, не має багато вимог щодо контенту. Жодних хитрих алгоритмів, як у тому ж Facebook. Всі пости йдуть один за одним, і ймовірність, що нативне повідомлення загубиться серед інших, невисока. Аудиторія у майже 1 млрд пояснює вибір рекламодавців на користь Телеграму. Важливий чинник, на який також звертають увагу, — це вік користувачів. За статистикою, саме платоспроможна аудиторія в Телеграмі переважає.
Фахівці арбітражу трафіку сьогодні активно використовують це джерело трафіку для просування оферів різних вертикалей. Зокрема, ніша беттингу має тут міцні позиції. Розповсюджені канали каперів, які дають підписникам прогнози щодо спортивних змагань. Це можуть бути колишні професійні гравці, досвідчені вболівальники чи просто люди, які знаються на конкретній грі. Зазвичай для цього створюють окремі ТГ-канали (брендовані чи від самого капера) і органічно просувають букмекерські контори. Прогнози каперів можуть бути як безкоштовними, так і платними. Зазвичай у подібних каналах багато контенту з атрибутами розкоші, які з'явилися завдяки прогнозам капера.
Гемблінг офери в Телеграмі теж досить профітні. Як і зі ставками, лити можна в своєму каналі або замовляти рекламу в інших, використовувати для цього бота, а також просувати офери через спам і масові коментарі. Звісно, що рекламуватись краще у великих каналах. Якщо говорити про тематику, то на першому місці за кількістю підписників — новинні канали.
Для авторів каналу це можливість гарно заробити, для рекламодавця — збільшити трафік і заявити про себе на широкий загал. Тож пости про великі виграші в казино серед актуальних новин країни — звична ситуація.
Те ж стосується товарки — таких оголошень із відповідними посиланнями в Телеграм-просторі можна зустріти багато. З нею відносно легше, бо офери можна нативно інтегрувати в різну тематику.
А це вже приклад просування ТГ-каналів про крипту. І, як бачимо, скрізь важливою складовою є активне спонукання до дії.
Не такий ще доступний спосіб реклами — Telegram Ads. Підходить більше великим командам через свою високу вартість. Але мільйонні перегляди гарантовані — реклама завжди розміщується останньою в стрічці.
Один із найпоширеніших безкоштовних методів залучення трафіку — масове коментування і спам. Використовується активно для адалт і дейтинг оферів. Короткі і беззмістовні коментарі типу «Круто!», «Хто що думає?» від акаунтів з яскравими і привабливими (а часто й відвертими) аватарами — розповсюджена тактика. В описі профілю — нік або партнерське посилання.
У Телеграмі часто створюють одразу два адалт-канали: безкоштовний — для прогріву, закритий — для заробітку (тим паче що обмежень у приватних каналах немає, якщо посилання не загальнодоступне). Потенційним учасникам доводиться платити за “особливий” контент (канали з фото/відео 18+). При чому для цього часто підключають бота, аби автоматизувати процеси: він збирає заявки, приймає оплату, відкриває доступ тощо.
Нерідко трафік в Telegram заливають із інших соцмереж, наприклад, з ТікТок чи Instagram. Схема виглядає так: реєструють чи закуповують акаунти на цих платформах, прогрівають їх і розкручують, переводять на бізнес-профіль та діляться посиланнями на Телеграм (бот, канал, чат чи особистий акаунт). У цьому можуть допомогти спеціальні сервіси. Наприклад, для створення посилання в біо використовують linktr.ee.
Висновок
Шлях у 11 років і майже 1 млрд користувачів — еволюція, що не може не вражати. Регулярні оновлення зробили зі звичайного месенджера універсальний майданчик для кожної людини. Спілкування, робота, дозвілля, саморозвиток — все це можна знайти в Telegram. Ну а для арбітражника він перетворився на потужне джерело трафіку з широким інструментарієм, який продовжує збагачуватися.