10 Липня, 2024

Тицьнув і заробив — чи все так просто у Telegram-клікерах?

Поява ринку криптовалют та стрімка популярність цифрових активів генерують різні способи й можливості для заробітку. Останнім часом у центрі уваги — Telegram, що перетворився на масштабну платформу для спілкування та взаємодії членів криптоспільноти.

І йдеться не просто про взаємообмін, прогнози, новини, а й про функціонування ботів і додатків, завдяки яким можна заробити. Відомі вони як тапалки чи клікери. У цьому матеріалі розглянемо принципи їхньої роботи, шанси на заробіток, можливі ризики для користувачів і перспективи майбутнього цих ігор.

Тапалки / клікери: як з’явилися і як працюють

Тапалки / клікери — це різновид інтерактивної гри, додатку чи боту в Telegram, де все, що вимагається від користувача — активно натискати на екран гаджету. Цим і пояснюється народна назва: в перекладі з англійської «tap» — натискати, «click» — клацати. Механіка ігрового процесу полягає в багаторазовому натисканні на екран для виконання певних дій і досягнення цілей, як-от збір ресурсів, балів, апгрейд персонажів тощо.

Тапалки належать до окремої гейм-категорії, що отримала назву Tap2Earn/Tap-to-Earn (дослівний переклад — «натискай, щоб заробляти»). Вона, своєю чергою, належить до P2E/Play-to-Earn — ігор із вбудованими інструментами для заробітку. Ключовий принцип ігор Tap-To-Earn простий: за рахунок виконання мікрозадач користувачі отримують винагороди, які нараховуються в спеціально випущених під проект токенах або у поширених монетах глобальної системи (TON, SOL тощо). Ці ігри запускаються на блокчейні (TON, Polygon, BNB, Ethereum й ін.), що є гарантією високої пропускної спроможності та безпеки транзакцій.

Трендовими клікери стали в 2024 році з появою в Telegram NOTCOIN — першої тапалки для майнингу криптовалюти. Гра завершила фазу майнингу 1 квітня 2024 року і дозволяла користувачам заробляти Notcoins, натискаючи на монету, яка з'являлася на екрані. Завдяки простоті та тому факту, що гра була безкоштовна, Notcoin швидко здобув значну аудиторію. Лише за перші три місяці гра зібрала понад 30 мільйонів користувачів. 

Основна ідея гри полягала в тому, щоб заробляти Notcoins, які можна було використовувати для придбання внутрішньоігрових предметів або бустерів. Крім того, Notcoins мали реальну цінність, оскільки токен був включений до лістингу на біржі Binance 16 травня 2024 року. Це сталося після запуску токену на платформі Binance Launchpool 9 травня 2024 року, де користувачі могли стейкати BNB або FDUSD для отримання NOT-токенів протягом трьох днів​.

Після цього Notcoin стало можливим обмінювати на основних криптовалютних біржах. Це дозволило конвертувати ігрові досягнення у реальні гроші. Notcoin створений на блокчейні TON і був запущений з великим успіхом, хоча й зазнав значної волатильності після запуску. 

Цілком можливо, що таким успіхом токен завдячує наявністю у багатьох користувачів FOMO (від англ. «Fear of missing out» — страх втрачених можливостей), особливо зважаючи на шалений успіх біткоїна попри те, що на ранніх етапах мало хто вважав цю криптовалюту розумною інвестицією.

Та варто відзначити, що ігрова концепція тапалки NOTCOIN не нова. Ще у 2013 році про себе заявила і стала хітом жанру гра Cookie Clicker, де треба було просто натискати на величезне печиво на екрані і отримувати за це бали у вигляді маленького печива.

Свого часу серед користувачів був популярним і STEPN — додаток, який поєднує елементи соціальної та гейміфікаційної фінансової системи. У цьому додатку користувачі можуть купувати NFT-кросівки, а потім заробляти криптовалюту, займаючись фізичною активністю, такою як ходьба чи біг. Додаток підтримує кілька блокчейн-мереж, включаючи Solana, Binance Smart Chain (BSC) і Ethereum, кожна з яких має свою економіку та механізми гри.

Якщо ж «копати» ще глибше, можна згадати комп’ютерну гру Progress Quest, яку розробив у 2002 році Ерік Фредріксен. Це був радше сатиричний проєкт на гру EverQuest — після створення і налаштування героя не передбачалася взаємодія між ним та гравцем. Уже тоді спостерігалося, що навіть попри автоматический процесс, Progress Quest приносила задоволення користувачам.

Повернемося до сучасник тапалок і розглянемо основні складові цих ігор. Отже, маємо:

  • елементарні дії та мінімальні зусилля від гравців;
  • виконання конкретних завдань (класика мобільних ігор);
  • перегляд рекламних роликів;
  • інколи — участь у вікторинах;
  • залучення рефералів;
  • винагороди розподіляються відповідно до активності користувача.

Феномен популярності тапалок

Швидко зростаюча популярність тапалок має цілком логічне пояснення. І не одне.

Легка й зрозуміла механіка. Як уже підкреслювали вище, в клікерах можна отримати винагороду лише натисканням на екран, принаймні для мінімальних цілей цього достатньо. Складніші завдання передбачені для більш серйозних винагород.

Низький поріг входу. Користувачі можуть одразу заробляти в Tap-to-Earn додатках без попередніх вкладень. Інші різновиди P2E-ігор вимагають грошових інвестицій ще на старті.

Простий і автоматизований заробіток. Функцію пасивного заробітку закладено в більшості тапалок. У випадку додаткової активності кошти збільшуватимуться.

Сюжет та еволюція. Механізм дії топ-клікерів дає змогу використовувати винагороду всередині гри для покращення персонажів, купівлі додаткових предметів тощо.

Безпека та децентралізованість. Одна з особливостей Telegram — високі стандарти конфіденційності та безпеки, тож користувачі криптотапалок відчувають себе більш захищеними. У порівнянні з класичним іграми персонажі й накопичення належать безпосередньо гравцям, а не розробникам.

Адаптація нових юзерів. Легка й доступна всім гра, її інтерактивність дає можливість новачкам краще пізнати світ блокчейн-технологій, зрозуміти принципи роботи з цифровими активами та базовими концепціями Web3.

Соціальна активність. Все, що спричиняє резонанс і залучає велику кількість зацікавлених людей, рано чи пізно формує окрему спільноту. Гравці в тапалки — не виняток. З великою швидкістю множаться Telegram-канали й чати, де збираються користувачі, діляться досягненнями, дають поради, дізнаються про оновлення і лайфхаки, які принесуть більший результат.

Розважальна складова. Чимало тапалок, окрім ймовірних легких грошей, просто допомагають людині відволіктися і «вбити час». Заробіток — то приємний бонус.

Якщо розглядати феномен тапалок під психологічним кутом, то перше пояснення: мозок людини завжди шукає способи знизити когнітивне навантаження, автоматизувати повторювані дії, перетворюючи їх згодом на рефлекторні звички. І в цьому контексті тапалки — оптимальний шаблон. Миттєві мотивація й задоволення теж у дії: нові монети як результат кліків одразу з’являються на екрані. Передчуття — ще одна потужна нейромеханіка — стимулює вироблення дофаміну, того самого гормону щастя. Адже гравець знає, що позитивний досвід у вигляді безкінечних «плюсів» монет неминучий.

Принципи гри

Тапалки функціонують на спеціальній платформі Telegram Apps, де також розміщуються додатки іншого спрямування. Завдяки цьому відбувається інтеграція додатків безпосередньо у месенджер.

Розглянемо кілька прикладів найбільш популярних клікерів. З «батьком» всіх тапалок — NOTCOIN — так чи інакше, знайомі всі, хто «в темі». Другий за популярністю клікер, що спричинив яскравий вибух у мережі навесні 2024 року, Hamster Kombat — гра, в якій можна змагатися своїми віртуальними хом’яками. На момент виходу статті кількість користувачів у цій грі становить близько 240 мільйонів.

Hamster Kombat базується на блокчейн-мережі Telegram — TON (The Open Network). Доступ до застосунку надається через бота. Кожному гравцеві видається базовий капітал. Хом’як виступає в грі таким собі «босом» відомої криптобіржі. Binance, OKX, Bybit, Kucoin, HTX — можна обрати будь-яку з переліку. 

Завдання — прокачати «біржу» до найвищого рівня. Усього їх дев’ять. Для кожного етапу встановлена певна кількість монет, які можна заробити. Наприклад, для другого це накопичення в 5 000 монет, а для найкрутішого рівня — 100 000 000. Від рівня також залежить кількість монет, які можна отримати за один клік.

Все починається зі звичайного тапання на хом’яка — так і збираються монети. «Вартість» кліку можна в процесі гри підвищувати. Ключовий показник, який варто розвивати, — це прибуток за годину. Треба стежити за енергією, що витрачається через натискання на екран. Відновлюють її, купуючи бусти — це також тимчасово піднімає кількість зароблених за клік монет.

Після виходу з гри біржа хом’яка працює три години у фоновому режимі. Для прокачки пасивного доходу і просування бізнесу (а отже — рівня гри) необхідно купувати картки покращень (розробники радять витрачати валюту на внутрішні опції). Вони розміщені у вкладці «Mine» і можуть бути придбані кілька разів. Є напрями PR and Team, Legal, Specials (лімітовані картки). В останньому, наприклад, пропонують заключити контракт із футбольним клубом і отримати +1750 токенів до пасивного прибутку.

Доступність карток залежить від рівня прокачки біржі і кількості виконаних завдань. Є користувачі, які на пасивному заробітку мають сотні тисяч монет за годину, тож гостра необхідність клікати по хом’яку у них зникає. Для збереження інтересу гравців розробники вигадали секретне «комбо» з трьох карток, які обов’язково треба придбати або покращити в цей же день. Вгадав — отримав 5 мільйонів монет.

Заробити можна і завдяки реферальним посиланням. Нагороджують не тільки за друга, що доєднався, а й за його переходи на нові рівні.

Варта уваги і Tap-To-Earn гра TapSwap. У минулому TapSwap пропонував інтеграцію гаманця Solana, але успіх інших тапалок став поштовхом для переходу на платформу TON. Механіка тапалки аналогічна клікеру NOTCOIN. Старт — теж із Telegram-боту. Головний вид заробітку — тапання. 

Прокачаний акаунт дозволяє придбати автобот, який буде майнити за вас. Для цього треба перейти в «Boost». Там серед доступних опцій — Taping Guru, що збільшує кількість балів за один тап. За зароблені монети можна придбати преміальні бустери — Energy Limit (поповнює енергетичні запаси), Multitap (збільшує кількість монет, зароблених на одному натисканні) та Recharging Speed ​​(енергія надходить швидше).

У вкладці «Ref» копіюємо реферальне посилання, ділимося з друзями та знайомими. Їхні переходи і активність — автоматичний «+» до вашої кишені. Що ж до самостійного заробітку, заглянемо в розділ «Task» — там безліч різноманітних завдань. Серед них: приєднатися до соцмереж TapSwap, підписатися на криптоновини тощо.

В режимі реального часу дається статистика гри: загальна кількість монет, гравців, скільки користувачів відвідують гру щодня і скільки наразі онлайн.

Проста механіка тапалок і фінансова привабливість гри спонукають гравців до читерства (від англ. cheat — «обманювати, шахраювати»). Наприклад, використання автоклікерів — спеціальних скриптів чи додатків, які імітують натискання кнопок і позбавляють необхідності робити це власноруч. У мережі є багато прикладів «народних» лайфхаків, які допомагають тапати.

Є також ентузіасти, які зрощують цілі ферми з кількома смартфонами.

Тапалки як джерело заробітку

Спостерігати за тим, як на екрані буквально сипляться монети, збирати їх мільйонами можна безкінечно довго. От тільки кожного гравця цікавить: чи можуть ці гроші стати реальними? Як матеріалізувати гаманець у тапалці?

Відповідь на це питання стає можливою тільки після лістингу токенів, тобто розміщення певної криптовалюти на торговельній платформі (біржі). На сьогодні лише Notcoin може похизуватися цим (лістинг NOT відбувся 16 травня 2024 року). Тепер він доступний на біржах Bybit, uСoin, Binance, OKX, Bitget, Gate.io, Bitfinex. Загальна емісія на початку становила більше 100 млрд монет. 

Внутрішньоігрові баланси NOT конвертуються у співвідношенні 1000:1, тож про мільйони реальних доларів мови бути не може. 2 червня, коли ціна одного токена дійшла рекордної позначки в 0,028 доларів, користувачі, які натапали 100 тисяч монет, могли заробити, відповідно, 2 800 доларів. Історичний мінімум NOT був зафіксований 24 травня у розмірі 0,0046 доларів. Станом на 8 липня один ноткоїн коштує 0,0153 долара, а глобальна ринкова капіталізація криптовалюти дорівнює 1,56B доларів.

Тепер про інші токени. Всі з нетерпінням чекали на лістинг токена HMSTR ще в червні — не судилося. Втім засновник Telegram Павло Дуров анонсував, що розробники додатку випустять свій токен на блокчейні TON. Передбачається, що лістинг відбудеться у липні 2024. На думку користувачів, майданчиком могла виступити біржа BingX, оскільки раніше вони заявляли про партнерство з Hamster Kombat. Проте вже 8 липня 2024 року на сайті криптовалютної біржі Bybit з’явилось оголошення про початок попередніх торгів токена HMSTR.

Відомо, що Tapswap відкладає запуск та роздачу токенів на третій квартал 2024 року. Справа в тому, що менеджери проєкту прагнуть краще обслуговувати базу користувачів і забезпечити максимально чесний розподіл токенів Taps, а також захистити систему від шахрайських схем. Наголошують на активних переговорах із біржами вищого рівня.

Catizen готується до airdrop у липні. Активи на балансі визначатимуть роздачу токенів. Враховуватимуть і рівень персонажа — кота. Проєкт підтримується TON. Крім того, очікується, що компанія запропонує більшу винагороду для ранніх користувачів за їхній внесок у розвиток спільноти.

За словами керівників Blum, лістинг однойменного токена очікується наприкінці 2024 року. Тривалий час засновники працювали на керівних посадах біржі Binance, тож є підстави думати, що саме вона першою «залістить» токен Blum.

Чекати на конкретику в питаннях, що стосуються лістингу токенів Telegram-тапалок, не варто. Ця невизначеність певною мірою підігріває інтерес користувачів до цифрового продукту.

У чому ризик тапалок?

Попри феномен простоти клікерів і відносно незаплямовану репутацію варто оцінювати кожен такий проєкт критично. Що має насторожити?

Багато тапалок, наприклад, не мають власного сайту чи відкритої технічної документації, ліцензії регулятора, нічого не відомо про їхніх розробників. У випадку шахрайських дій, звичайний користувач навіть не знатиме, до кого звернутись за допомогою. Те ж саме стосується випадків, якщо проєкт просто закриють без пояснення причин. Наразі вхід у гру і покупка бустів — безкоштовні, але в майбутньому це може змінитися. Ризик втратити реальні гроші і купу згаяного часу буде значно більшим.

Мемкоїни схильні до знецінення. Як не крути, але цей актив непередбачуваний. І навіть якщо розробникам вдалося просунути токени на криптобіржу, ніщо не завадить цій біржі зробити делістинг. Тоді монети навіть не вдасться продати.

Створення тапалок: як, скільки і чи варто?

У березні 2024 року капіталізація сектору GameFi (блокчейн-ігор моделі play-to-earn) оцінювалася у більш ніж 31 млрд доларів. Прогнозують, що до 2031 року ця цифра зросте до 90+ млрд. Певна річ, для інвесторів ця ніша стає дедалі привабливішою. Розберемося, чи так вже легко створити «тапалку» і скільки це може коштувати.

Створення та реліз такого проєкту складається з традиційної розробки гри та її інтеграції з блокчейн-технологіями. Цей процес можна умовно розбити на кілька етапів.

1. Перший крок — створення Game Design Document (GDD) з повним описом гри (функціональна й технічна документація), що допоможе розробникам зрозуміти, як все має виглядати. Повноцінний GDR у середньому коштує 500–1000 $.

2. Вибір блокчейна для запуску Tape-to-Earn гри (існують десятки платформ, найпопулярніша наразі — TON, на базі Telegram).

3. Написання смарт-контрактів. У коді прописують, за яких обставин користувачу дається винагорода, як роблять покупки тощо. За смарт-контракт доведеться віддати близько 3000 $. Також необхідно здійснити аудит коду, щоб впевнитись у відсутності помилок.

4. Розробка гри. Тут враховується все до деталей: від завантаження анімації/текстур до обробки даних користувача. Механізм прописують за допомогою ігрових двигунів. Блокчейн-функціонал інтегрують у backend. Вартість розробки зазвичай складає від 5000 $.

5. Підключення гаманця. Найчастіше створюються власну криптовалюту, запускаючи новий коїн формату ERC-20 у блокчейні Ethereum (понад 90% токенів).

6. Підготовка документації. Визначається ринок і вивчаються юридичні аспекти (консультація фахівців буде доречною). Складаються White Paper проєкту та дорожня карта (план на найближчі півроку-рік, що зацікавить потенційних гравців та інвесторів).

7. Тестування гри. На цьому етапі оцінюється продуктивність, набір функцій, сумісність, а також тестується безпека, зручність інтерфейсу. Залучаються відповідні спеціалісти.

8. Промокампанія, створення спільноти гравців. Із цими завданнями впораються Telegram, Twitter, Youtube, Reddit тощо. Створення сайту (лендінгу) гри коштуватиме близько 1000 $. 

Сьогодні, на хвилі слави тапалок, розробка ще однієї такої гри може принести успіх. При цьому користувачі вже більш вимогливі і до сюжету, і до дизайну. Проте варто враховувати, що це досить фінансово витратні проєкти, а виділитись на фоні зростаючої кількості конкурентів буде не так вже й просто.

Висновки: «мильна бульбашка» чи новий біткоїн?

2024 рік приніс Telegram-тапалкам шалену славу. Розробники апгрейдять свої проєкти та створюють нові. Дебют токена NOT на криптобіржі дає надію на успіх його інших «колег». Є різні погляди на майбутнє play-to-earn ігор.

Одні експерти вважають що такі проєкти приречені бути тимчасовим явищем. Нестабільність ринку криптовалюти, відсутність повної соціальної довіри дозволяє робити такі висновки. Тапалки сприймаються багатьма як ще один різновид фінансової піраміди чи хайповий проєкт на кшталт NFT. Скептично налаштований навіть засновник Notcoin. За його словами, для більш стійкої економічної інфраструктури треба відмовитися від ідеї клікера на користь ігор із більш надійними моделями.

На противагу вище згаданим думкам є фахівці, що вбачають у тапалках перспективний напрям для масового залучення людей, які не сприймають цифрові активи серйозно. І це можливість для розробників запропонувати більш якісний продукт для підтримки внутрішньоігрових токенів.

Мабуть, зарано визначати долю тапалок у той час, коли мільйони користувачів чекають на лістинг токенів і омріяні заробітки. Залишається бути свідками революції і спостерігати за блискавичними змінами діджитал-світу.

Поділіться своєю думкою!
Відповідь на коментар від
Введіть правильний email
Підтримай проект
Купуючи рекламу та використовуючи наші сервіси ви підтримуєте українську армію! Підтримати UAFF